Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар.
Успява ли да се справи в живота с вирусите?
"Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой началник ще извика, за да попита "какво става с вирусите?". Това е много важно, така че те за мен са едно удоволствие, една радост, едно предизвикателство и в същото време една трудност, която непрекъснато преодолявам", казва гостенката в рубриката "Горещи сърца", уточни БГНЕС.
Професор Аргирова работи много години в областта на вирусите. Уверена е, че човек може да се справи с вируса, защото е по-умен от него. За нея вирусът е малък изкуствен интелект.
"Прави това, което той иска. Превръща те в машина за правене на вируси. Така че трябва да се учим от него в това отношение. Човек може да се справи като много разумно види от къде идват заплахите, абсолютно ги елиминира, защото винаги има начин за това - било ваксина, било дезинфекция, било вид поведение, зависи за какъв вирус говорим."
"Много обичам да знам новостите. Много обичам да ги чета, от какъвто и характер да са. Обичам да ги прилагам и това ме поставя винаги, не знам дали са няколко, но на какви крачки напред пред останалите. Много рядко ме изненадва някакво събитие. Обикновено вече знам и съм предупредена за него".
Министерският съвет реши да предложи за награждаване проф. д-р Радка Аргирова с орден „Св. св. Кирил и Методий“ - огърлие за особено значимите ѝ заслуги за развитието на медицинската наука и на медицинската специалност "Вирусология" в България.
"Аз съм казала, това е най-големият орден - като вляза в метрото и стане половината пейка, да ми отстъпва място, или в рейса."
Казват ѝ "я вирусологията да дойде тук, да седне".