Скандалният „Златен гьол” на ГКПП Капитан Андреево заработи от вчера, научи Факти.бг. Договорът с фирмата "Пи Еф Си", която взе дезинфекцията в последния ден от правителството на ГЕРБ, отново прибира таксите, твърдят запознати, но информацията не бе потвърдена официално от Агенцията по безопасност на храните.
От пресцентъра на Агенцията по безопасност на храните потвърдиха за Факти.бг, че ямата за дезинфекция на граничния пункт е заработила наистина от вчера. Заповедта на министъра на земеделието е издадена на 11 април тази година заради усложнената епизоотична обстановка, а България е външна граница. От там уточниха още, че в южната ни съседка Турция има огнища на шап и шарка. Кой обаче ще обслужва дезинфекцията от там не отговориха.
Факти.бг научи още, че тази година цените за дезинфекцията са по-високи от тези през миналата година – 30 лева за камион и 5 лева за лек автомобил, докато през 2013 г- цените за ТИР бяха 20 лева, а за лек автомобил – 4 лева. Преминаващите през ГКПП „Капитан Андреево” негодуват заради високите цени, научи Факти.бг. По-късно стана ясно, че договорът с фирмата е подновен с анекс, според, който фирмата ще получава по 1 лев на лек автомобил и по 10 лева за камион, а останалата част от сумата ще отива в държавата.
Факти.бг припомня, че скандалът с въпросната фирма "Пи Еф Си", избухна миналата година. Причината бе сключеният от Агенцията за безопасност на храните договор за събиране на такса дезинфекция с нея. Договорът бе сключен в последния ден на правителството на ГЕРБ. Конкурсът за отдаването на локвата, която по официални данни носи средно по половин милион лева месечно в хазната, е обявен на 27 февруари 2013 г.. Печели го фирма, учредена два дни по-късно и без опит в дезинфекцията. В договора с частната фирма липсват цифри, като размер на инвестиции и таван на комисионната за услугата.
По случая се самосезира прокуратурата. На 25 април Софийска градска прокуратура прекрати проверката за събирането на такса дезинфекция на "Капитан Андреево" от частната фирма. Проверката бе прекратена поради липса на доказателства.
Тогава заради сделката директорът на Агенцията по безопасност на храните Йордан Войнов подаде оставка по искане на служебния премиер Марин Райков.
Агенцията по безопасност на храните пак тогава прекрати договора с фирмата "Пи Еф Си", която събираше таксите на влизащите от Турция камиони на двата гранични пункта "Капитан Андреево" и "Лесово". Договорът бе прекратен "заради големия обществен интерес към процедурата”.
А всъщност скандалът тръгна от разкрития на Румен Петков. Той обяви, че дребното ООД "Пи Еф Си", избрано при съмнителни обстоятелства, "си докарва повече обороти от дилъри на дрога". Според него от тази такса на денонощие при поемане на задълженията през 2013 година фирмата е вземала по 15 000 лв., или половин милион месечно, изчисли Петков. През 2013 година Петков обяви, че фирмата събира не само държавните такси за пръскане - 4 лева за лек автомобил и 20 лева за камион, но добавя и 10 лева обслужване за себе си.
"Имам основание да считам, че тази фирма е регистрирана на 8 март тази година, а на 12 март тя печели обществената поръчка. Тоест фирмата е създадена за да краде, а това служебно правителство, е правителство на грабежа. В сравнение с него тези от предишното бяха скромни комсомолци”, каза през 2013 година още Румен Петков, който предизвика скандала.
Това не бе първото прекратяване на дезинфекцията на превозните средства на ГКПП "Капитан Андреево". В началото на 2009 г. заради множество сигнали за злоупотреби със събираните такси дезинфекцията също бе преустановена. Заради епидемията от шап в Турция обаче в началото на 2011 г. " Златният гьол" отново заработи.
Допреди конкурса, проведен в началото на март 2013 г., с пръскането на автомобилите се занимаваха нещатни експерти, наети от Агенцията по храните на граждански договор. Инспекцията по труда обаче обяви това за нарушение, затова се стигнало до ангажирането на фирма.