„Строителният бранш все още не е тръгнал да излиза от кризата” е мнението на инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България. От Камарата не се наемат да определят срок, в който да започне възстановяването на бранша. „Вероятно това ще стане през пролетта на 2011 г.”, очаква инж. Глосов, който прогнозира тежка зима и обнадеждаваща пролет за строителния сектор.
Процесът на излизане от затруднената икономическа обстановка зависи от това кога ще започне реализирането на големите инфраструктурни проекти. В момента се работи по изграждането на магистрала „Тракия”, за в бъдеще по „Дунав мост 2” и магистралите „Марица” и „Струма”.
През 2010 г. близо 1100 фирми са прекратили дейността си. Така броят им е намалял с 20% спрямо 2009 г. За сравнение през 2009 г. спрямо 2008 г. количеството на строителните компании е спаднал със 68%. Повечето от тях са били малки софийски фирми, които са създадени с цел изграждане на една-две жилищни кооперации.
От началото на годината са регистрирани 414 нови фирми и така общият брой на строителните компании към днешна дата е 4072. Появата на нови фирми, означава навлизане на нови инвеститори, коментират от Камарата.
Текст:
Милена Богданова
milena_7@bulinfo.net