Вече сте решили – ще строите. Вашият мечтан нов дом. Но трябва да се вземат толкова много и важни решения и да се направят толкова много избори - днес пазарът предлага разнообразие от материали и производители. Едно от първите важни решения, които трябва да вземете, е газобетон или тухла? За да направите правилен избор трябва да си отговорите на множество съществени въпроси: кой от двата материала и защо е по-добър по отношение на топло- и шумо-изолация, съкращава ли се строителството на дома при използването на газобетон и каква е разликата в цената? И особено важно – кой от двата материала е по-добър за комфорта и здравето на обитателите на бъдещия дом?
Разбира се, вие ще си направите собствено проучване – източниците в мрежата са много, но ние от Хаусмайстер решихме да потърсим мнението на необвързани специалисти, които в работата си използват тези материали и имат личен опит и впечатления, и да направим поредица от публикации с техните професионални мнения по въпроса. Започваме с архитект Борис Борисов.
- Арх. Борисов, какви са разликите, предимствата и недостатъците при газобетона и тухлата?
- Що се отнася до технологичност, може да се каже, че има много малка разлика... Може би същото е и
Големият плюс на газобетона е, че се строи сравнително по-бързо, защото блокчетата с перфектна геометрична форма са по-големи и лесни за мазилка. А най-големият минус - че е хигроскопичен. Когато се компрометира външна мазилка, шпакловка или хидроизолационната система, газобетонът поема влага и съответно неговите физически характеристики стават като на водата и вместо топлоизолатор, става топлопроводник... Започват да се обрушават мазилки, влагата върви по капилярен път и започват да се компрометират и външни стени, и вътрешни стени.
- А с тухлите не става ли същото?
- С тухлите това не може да стане никога: независимо дали това е фасаден блок или пък е единична тухла, която е подредена на превръзки в дълбочина, за да стане дебел зид, тухлата като материал е със затворени пори. Тя поема донякъде влага и започва след това да я отдава навън.
- Същото казват и производителите на газобетона.
- Аз имам лоши примери с газобетона в това отношение.
Другият голям минус на газобетона е неговата ниска способност за шумоизолация. При една и съща вътрешна стена между отделни помещения, дебела да речем 12 см, защото това е стандарта на тухлата и 12.5 см на газобетона, през плътната тухлена стена или решетъчна тухлена стена не се чува, докато през газобетоновата стена се чува.
Това е голям проблем с външните фасадни стени – газобетонът е лек материал, а от физиката се знае, че най-добър шумоизолатор са масивните плътни стени. Най-добър такъв е стоманобетонът, след него са тухлените стени, а чак след това газобетона като най-лек като обем и с най-малка плътност и е логически най-близко до ума той да е с най-лоши характеристики в това отношение. Особено важно е това при архитектурни обекти, които са ситуирани до магистрала или на шумна улица. Тогава използването на газобетон ще предизвика проблем.
- А в интериора?
- Там проблемът не е чак толкова сериозен, защото там децибелите са по-малки.
- Какви са разликите по отношение на здравина и сигурност при интериорните стени?
- По отношение на здравината при окачване можем да имаме проблем с газобетона, но същият проблем е и с гипсокартона, а масово се правят вътрешни стени и с гипсокартон. Има си специални анкерни системи, така наречените „химически дюбели”, които се ползват много често и към тухла, защото обикновеният анкер, който работи по системата на разпъване, не работи при газобетона и при тухлата. В тези химически дюбели се използва еднокомпонентна или двукомпонентна смес, която поема обема на кухините и задържа по-здраво самия винт/болт вътре.
Но има нещо много важно, свързано с комфорта вътре в жилището. Тухлата, камъкът са масивни материали, които постепенно поемат и акумулират топлината, когато отопляваш помещението и дори след като спрете отоплението, тези масивни материали известно време продължават да отделят топлина и да отопляват жилището. Докато с новите активни материали като гипсокартон с вата и газобетона това не е така – те са силно топлоизолационни и при включване на отоплението помещението се затопля много бързо, но след спиране на отоплението, то също така бързо се охлажда и не се усеща този комфорт на пипане, това усещане за топлина.
За мен газобетонът не е допринесъл с нещо съществено в строителството – това е просто една малко по-лесна блокова зидария. Тухлата е керамика, материал, за който се знае как се държи при всякакви обстоятелства, докато газобетонът е материал, който е сравнително нов. Тоест, при него за дълговечност не можем да говорим, защото нямаме толкова дълг период на отчитане и опит.
А и българинът по инерция строи с тухла, защото дядо му така е строил.
Теменужка Захариева