Отидете към основна версия

3 938 4

Надстрояването на Японския хотел отива на прокурор

  • маринела-
  • хотел-
  • реконструкция-
  • архитекти

Не всеки имот е за всеки. Това е изводът, който правят архитекти, а поводът е поредната реконструкция, която се извършва пред очите на софиянци – хотел „Маринела”. Всичко започна през пролетта на миналата година, когато обществеността се възмути от преместването на японските вишни. Последва усвояване на тротоарното пространство откъм бул. „Джеймс Баучър”. „Цялата южна фасада е унищожена. Целият тротоар, който е общинска собственост, е застроен с масивни колони и метална конструкция, която е анкерирана във фасадата и последната е унищожена. А внесения проект за одобрение в общината е единствено за разстановка на маси на открито върху дървен подиум с лека преместваема слънцезащитна конструкция”, казва арх. Атанас Динев, един от авторите на хотелския комплекс.

Промените около хотел „Маринела” и вътре и вън продължават с пълна сила, независимо че Министерството на регионалното развитие и благодустройство заяви, че „надстрояването на единия етаж е извършено без одобрени технически проекти по всички части и без протокол за определяне на строителна линия и ниво на строежа” (става дума за ниската част на хотелския комплекс, чиято идея е да бъде превърнат в казино). По време на реконструкцията е премахната и сухата японска градина, уточняват архитекти.

Малко след днешната пресконференция на Съюза на архитектите в България, Камарата на архитектите в България и авторите на хотел „Маринела” от МРРБ съобщиха, че ще сезират прокуратурата за едноетажното надстрояване на хотелския комплекс.

От Камарата, както и от Съюза на архитектите в България заявяват, че дисциплинарно ще бъдат наказани архитектите, които са участвали в преобразуването на една от емблематичните за София сгради. „Няма да се поколебаем да вземем решение включително и с отнемане на пълна проектантска правоспособност за определено време”, каза арх. Иван Аврамов – председател на Камарата на архитектите от София-град, по време на провела се днес пресконференция за опазване на облика на хотел „Маринела” известен като Японския хотел, построен преди 34 години.

Проблем е, и това, че комплексът е изградени преди по-малко от 50 години. Според архитектите е необходима нормативна промяна, която да опазва архитектурното наследство и сградния фонд построен през последните пет десетилетия. За момента от защита законово са привилегировани сгради строени преди този период. Възниква обаче резонно въпроса какво ще стане с построените по-наскоро постройки, които носят архитектурния дух на своето време.

Проблем има и от страна на инвеститорите, смятат специалисти. „Сблъскваме се с инвеститори, които са на високо ниво като пари, които са богати, но тяхната култура не е на ниво или поне не се е развила със скоростта, с която са натрупали парите”, каза арх. Тодор Булев, член на УС на САБ.

Японският хотел е цял един комплекс. Да се режат от нея някакви неща, е все едно да режеш на един жив човек ръката, краката, главата и после да казваш, че той си е същия. Още повече що се отнася до авторските права. „Това, че си собственик на една сграда не ти дава правата да правиш от нея каквото си искаш. Това феодално мислене, което шества доста спокойно в нашата държава като цяло и в това отношение и към архитектурата също. Трябва да се преборим с него, ако искаме да бъдем една съвременна, цивилизована и демократична държава” е мнението на арх. Булев.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини