Отидете към основна версия

3 088 3

55 години от построяването на Берлинската стена

  • берлин-
  • стена-
  • строеж

Точно преди 55 години Европа беше разделена буквално за една нощ на две. 155-километровата Берлинска стена се превърна в символ на противопоставянето между Запада и Изтока, а в самата Германия години по-късно я нарекоха „Стената на срама”. Днес малкото останали части от стената са превърнати в туристическа забележителност. Между впрочем части от нея са разпръснати на 140 места по цял свят.

Интересно е да се отбележи, че стената, която е вдигната за една нощ през 1961 г. има малко общо със съоръжението, което беше разрушено през 1989 г. В края на 80-те години на миналия век символичната стена е превърната в пълноценно укрепление, представляващо сам по себе си сложен комплекс от бетонно ограждение с височина 3.6 метра с телена мрежа, електрическа ограда с ток високо напрежение, с 302 наблюдателни кули и други гранични съоръжения, 14-километрова лента с остри шипове.

Два дни по-късно – на 15 август, цялата западна част е била опасана с бодлива тел, а 4 линии на берлинското метро са прекъснати, както и някои влакови линии.

За да посетят Западната част на Берлин на гражданите на ГДР им е било необходимо специално разрешение. Право на свободно преминаване са имали само пенсионерите. В периода 13 август 1961 г. – 9 ноември 1989 г. са извършени 5075 успешни бягства в Западен Берлин, като тук са включени и 574 случая на дезертьорство.

На 22 декември 1989 г. в резултат на масов протест против разделянето на страната е отворена за преминаване Бранденбургската врата, през която се е преминавало границата между Източен и Западен Берлин. Берлинската стена е продължавала да стои, но като символ на близкото минало. Следва нейното разбиване и изписване с графити, рисунки, надписи. Берлинчани и гостите на града са вземали по парченце от нея, след като множество съоръжения са включени в нейното разбиване.

През октомври 1990 г. цялата стена е премахната, като местните власти са решили да оставят само няколко малки части от нея, за да напомня за нея за следващите поколения.

На 21 май 2010 г. в Берлин беше открита първата част от голям мемориален комплекс, посветен на Берлинската стена. Тя носи името „Прозорецът на паметта” и е посветена на германците, които са загинали в опитите си да скочат от прозорците на къщите си на Брандебург страсе (по-късно те са зазидани) както и в памет на всички загинали при опит да преминат стената.

Няколко дни преди да се навърши 55 години от издигането на Берлинската стена, германски журналисти намериха части от нея в завода за сортиране на боклук в Берлин. Там бетонните стени се използват като разделителни и опорни елементи.

„След падането на Берлинската стена на 9 ноември 1989 г. ние и още няколко предприятия получихме заповед да демонтираме 155-километровата стена и да унищожим всички части”, казва Уве Кюбер, директор на завода за боклук Alba. И на ако на други места стената е раздробявана на малки части и са я продавали като материал за строителството на пътища, то в Alba са ги оставали цели и са ги внедрили в процеса на работа.

За редица хора по цял свят Берлинската стена остава символ с двойствен смисъл: тя напомня за жертвите на Студената война и в същото време символизира стремежът на германците към свобода.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини