Недвижимите имоти в Германия поскъпват все повече - главно заради притока на чуждестранна работна ръка, но и поради активната вътрешна миграция на младите германци. И тъй като трудно намират жилища на достъпна цена, все повече семейства напускат големите градове и се преселват в предградията или на село. В резултат цените на недвижимите имоти растат не само в големите градове, но и в средните и малките населени места. Включително и в селските райони.
Назад към селото
Това са основните изводи от три нови изследвания за пазара на недвижимите имоти в Германия. Техни автори са Институтът на германската икономика, Аналитичният център на Дойче Банк и Центърът за анализи на Постбанк. Експертите от Института на германската икономика се съсредоточават върху една тенденция, каквато Германия вече е преживявала - от 1990 до 2003 година. Десетина години по-късно - през 2014-а, тази тенденция се завърна и оттогава насам набира скорост с всяка изминала година. Става дума за отлива на германци от големи градове като Берлин, Хамбург, Мюнхен, Кьолн, Франкфурт на Майн, Щутгарт и Дюселдорф. Тъй като големите градове растат и поскъпват все повече, новият девиз гласи: "Назад към селото". Вече четири години броят на германците, които се изнасят от големите градове, надхвърля броя на преселващите се там. В същото време обаче населението в големите градове расте непрестанно. Между 2011 и 2017 година жителите на Берлин са се увеличили с близо 290 000, а в Мюнхен населението е нараснало с 91 000 души.
Този ръст е свързан в голяма степен с притока на трудови мигранти, от които Германия спешно се нуждае заради недостига на квалифицирани кадри. Трудовите мигранти пристигат главно от страни-членки на ЕС, а с програмата "синя карта" в Германия идват и специалисти от Индия, Китай, Русия и Украйна. Според Института на германската икономика, между 2012 и 2017 година чистият приток на трудови мигранти (с отчитане на отлива) възлиза средно на 619 000 души годишно. 43 процента от всички мигранти са се заселили именно в големите градове на страната.
След училище - в големия град. След сватбата - на село.
Друг ключов фактор, който води до ръст на градското население и съответно до повишено търсене на жилищна площ, е притокът на млади хора в големите градове. "От 1990 година насам образователната и трудовата миграция сред хората на възраст между 18 и 30 години расте постоянно", констатират експертите от Института на германската икономика.
След завършване на училище все повече младежи се преселват в големите градове, за да продължат образованието си или да работят. Но след като създадат семейство, бързо установяват, че имат нужда от повече жилищна площ, което обаче е свързано с големи разходи. "До 2013 година повечето млади семейства в големите градове успяват да си намерят жилище по техен вкус. Но днес все по-малко семейства са готови да се примирят със значително по-високите разходи за живот в големия град", четем в изследването на Института на германската икономика. С други думи: скъпите жилища прогонват младите семейства от градовете.
В резултат от това развитие жилищната площ поскъпва не само в големите градове, но и далеч извън пределите им. През 2017 година цените на недвижимите имоти са нараснали в 242 териториални единици. А през 2018 е установено покачване на цените в 365 териториални единици. През миналата година жилищата в Германия са поскъпнали средно със 7,2 процента. Цените са се покачвали най-бързо в северната част на Бавария, в южната част на Тюрингия, както и в селските райони около магистралата, свързваща Берлин, Волфсбург и Хановер. А в Мюнхен цената на квадратен метър жилищна площ достигна 7 500 евро.
"Цените ще продължат да растат"
Баварската столица и занапред ще си остане градът с най-високи цени на недвижимите имоти, тъй като трудовият пазар ще продължи да се развива динамично, а жилищното строителство ще изостава от търсенето. Още повече, че в Мюнхен почти 54 процента от домакинствата се състоят от един човек.
"Благодарение на притока на мигранти и на доброто състояние на трудовия пазар, цените и наемите на германския жилищен пазар ще продължат да растат", прогнозират в изследването си експертите от Аналитичния център на Дойче Банк. Според техните изчисления, сегашният цикъл ще продължи минимум до 2022 година.