Пандемията не успя да се отрази негативно върху пазара на жилища. Това обаче се отнася и за редица други сегменти. Сред тях е и този на зимни ваканционни имоти. Отминалия сезон е по-добър от предходния, коментират анализатори. Покупките са предимно от българи, които ги реализират с цел лично ползване. Какво друго се случи на пазара през изминалия сезон? Отговор на този въпрос дава в специално интервю за най-големия сайт за недвижими имоти в България imot.bg Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.
Госпожо Стойкова, с какво пазарът на ваканционни имоти в зимните ни курорти през изминалия сезон се различаваше от предходния?
Този зимен сезон определено приключва с по-голям успех и повече реализирани продажби в ски курортите от предходния. Една от причините за това е, че миналата година от средата на март пазарът буквално спря. Сега имаме пълноценен зимен и бих казала, че интересът към покупка на имот в ски курортите е голям. Очаква се през пролетта да има и повече сделки, тъй като в активния зимен сезон огледите се провеждат по-трудно поради заетост на жилищата от почиващи в тях.
Най-голям ръст на интереса през тази година има към Боровец. Това е тенденция, която започна още през миналата година и продължава и до сега. Боровец е най-близо до София и заедно с околните села съчетава курортната дестинация с наличието на селските къщи, чието търсене също се увеличи в резултат на пандемията.
Пазарът на ваканционни имоти към друг голям зимен курорт – Пампорово и преди пандемията от коронавируса беше доста слаб. Какво се случи там през изминалия сезон и кога може да се очаква връщане както на инвеститори – строители, така и на купувачи?
В Пампорово от няколко години купуват предимно българи. Това е валидно и за Боровец. В Банско имаме по-голям микс от националности най-вече от съседните държави в момента.
Пампорово привлича интерес и мога да споделя, че и там имаме ръст на сделките през тази година. Цените са по-ниски от тези в Боровец и Банско и докато Боровец привлича основно купувачи от София, то Пампорово е много подходящ за всички, които живеят в Пловдив и цяла Източна България. Хубавите оферти се изчерпват сравнително бързо и дори се усеща недостиг на предлагане. Така че купувачите са се завърнали, а за инвеститори вероятно е рано да се говори. Ваканционните пазари са по-рискови и от години строителството на нови сгради почти липсва. Единствено изключение прави Боровец, където имаме новопостроен и въведен в експлоатация комплекс - втора фаза на популярния Боровец Гардънс.
С каква цел се купуваха ваканционни имоти в зимните курорти през отминалия сезон?
Купува се основно за собствено ползване, но не липсват и инвестиционни намерения. Някои от комплексите, които са се утвърдили на пазара, предлагат добри условия за отдаване под наем и доходност и това привлича вниманието като опция за вложение на налични спестявания. Но бих казала, че водещият мотив е за собствено ползване.
Какви бяха цените, предпочитанията на клиентите и отстъпките от офертните цени?
Цените в Боровец са най-високи. Тук имаме продажби и на 1000 и над 1000 EUR/кв.м в комплекси като Флора, Еуфория, Боровец Гардънс и др., където се предлага цялостен хотелски и туристически продукт, доказан в годините, с отлично работещи хотелски услуги и възможност да се реализира доходност. Други комплекси в Боровец се предлагат на цени между 600 и 750 EUR/кв.м, а в околните села има оферти на апартаменти и под 400 EUR/кв.м.
Средната цена през първото тримесечие за Боровец е 780 EUR/кв.м на база реални сделки и се запазва сходна с цените от края на миналата година. Спрямо предходния зимен сезон отбелязваме ръст на цените с около 8%.
В Банско също има засилване на интереса и се усеща изчерпване на добрите предложения на пазара. Интерес има както към едностайни апартаменти, така и към тристайни жилища и дори вили за семейно ползване. Предпочитаните зони са различни - има интерес както към зоната около голфа, така и в комплекси близо до пистите в Банско. Средната цена на закупените апартаменти през първото тримесечие на 2021 г. е 490 EUR/кв.м, докато през 2020 г. беше под 400 EUR/кв.м.
В Пампорово средната цена на закупените жилища е 410 EUR/кв.м. И тук има покачване спрямо 2020 г., когато тя е била под 400 EUR/кв.м, но се възвръщат позициите, достигнати в началото на 2020, преди пандемията.
Пандемията промени ли пазара на наеми в зимните ваканционни курорти? Имам предвид, хората които работят дистанционно дали се възползваха от това и примерно да решат да прекарат по-дълго време (две-три седмици или дори месец-два) в курорт или примерно в комплекси, където има апартаменти, но и хотелска част и как това се отрази на пазара?
Определено пандемията даде тласък за развитие на малките населени места и курортите от гледна точка на възможност повече хора да ги посещават и да живеят там по-продължително, а не само като туристи в активния сезон. Това привлече интерес и към наеми, и към покупки на имоти. Наемите са предпочитана форма от по-младите, които нямат дългосрочно намерение да останат на едно място, а предпочитат да сменят мястото на пребиваване спрямо сезона и желанията си. Покупките на собствено жилище са по-предпочитани от семейства, от хора със стабилни доходи и възможност да прекарват повече време в имота и да работят от разстояние. Те вече са наясно какво харесват и предпочитат удобствата на собствения дом, както и сигурността, която той дава в условия на пандемия.
Това определено влияе положително върху ваканционния пазар и е основна причина за нарасналия обем сделки. Търсенето в момента се движи основно от български купувачи, а възможността да се работи от всякъде дава нови възможности за по-добро качество на живот на място, където се чувстваме добре и което ни зарежда.
Собственият ваканционен имот дава предимството да го ползваш през повече сезони от годината, без да зависиш от активния сезон и наличието на места в хотелите. А зимните курорти са особено подходящи за тази цел, тъй като планината е красива през цялата година и дава възможности за целогодишен отдих.