През август на текущата година наемните нива на жилищата в Нидерландия са средно с 3% по-високи от същия месец на миналата година, което е най-силният годишен прираст от 2014 г. насам, сочат данните на Националния статистически институт на страната (CBS).
От там изследват както цените на социалните жилища, така и тези в частния сектор. Наемите в последната категория са се увеличили с 3,8%. Обитателите на социални имоти плащат средно с 2,6% повече.
Наемите в Амстердам са нараснали най-много от четирите големи града. Отчитайки броят на жителите, наемът в столицата се повишава средно с 3,6%. Град Утрехт е на второ място с 3,5%. От провинциите растежът е най-бърз в Северна Холандия (+3,4%) и най-бавен в Дренте и Фризия (+2,5%).
Правителството коригира наемната политика от 1 юли 2022 г. За разлика от 2021 г., наемите на социални жилища също може да се повишат. Това се случи в съответствие с фиксирана сума, базирана на доходите на наемателя.
Асоциацията на наемателите на Woonbond е обезпокоена от високия ръст на наемите тази година. „Това е тревожно, тъй като по-високите наеми идват с по-високи сметки за енергия. Така жилищата бързо поскъпват“, отбелязва организацията.
Woonbond смята, че правителството трябва да вземе допълнителни мерки, за да гарантира, че наемателите няма да плащат високи наеми за къщи с лоша изолация. Например Woonbond иска единичният стъклопакет да се счита за дефект от сега нататък. „Това гарантира, че подмяната на единични стъкла е отговорност на наемодателя. Ако хазяинът откаже, това означава намаление на наема до подмяна на неефективната дограма”, посочват от сдружението.