Жилищата в Хелзинки се обезценяват, след като няколко поредни години отчитаха ръст. Статистическата служба на Финландия публикува предварителни данни, показващи, че цените на старите апартаменти в жилищните компании са паднали през октомври с 1,6% на годишна база. Купувачите на жилища са платили средно по 5520 EUR/кв.м за домовете си.
Цените на жилищата в други части на столицата продължиха да пълзят нагоре. Espoo и Kauniainen регистрират годишно увеличение от 1,9% до 4176 EUR/кв.м, докато Vantaa регистрира ръст от 2,4% до 3212 EUR/кв.м. В Еспоо и Кауниайнен обаче цените на жилищата паднаха с 1,8% между юли и октомври.
Юхана Братерус, главен икономист във Finland Mortgage Society (Hypo), казва, че спадът на цените не е изненадващ в светлината на резкия спад в потребителското доверие и нарастващите лихвени проценти. Тъй като във финландската столица има най-много инвеститори в недвижими имоти, тя обикновено е първата област, в която се наблюдават колебания в икономическата ситуация.
„Хората, които купуват собствен дом, реагират по-бавно. Когато икономическата перспектива се промени, хората не започват веднага да обявяват домовете си за продажба. Инвеститорите реагират по-бързо“, каза тя.
Повишаването на лихвените проценти е друг фактор, който оказва силно влияние на пазара на недвижими имоти в Хелзинки, тъй като увеличението засяга най-много жителите на скъпите райони. „Ако имате заем за стотици хиляди, увеличаването на лихвените проценти с няколко процента е значителен разход. Ако имате заем за десетки хиляди, няколко процента не са толкова много“, обясни тя пред Helsingin Sanomat.
Цените в Хелзинки падат и заради високия темп на жилищно строителство, който се очаква да продължи и през следващата година.
Дългосрочен спад на цените на жилищата може да допринесе за рецесия, като насърчи ипотечните кредитополучатели да намалят разходите. Въпреки че продължаването на настоящата тенденция може да принуди някои да продадат домовете си на загуба, мнозина би трябвало да могат да се възползват от буферите, които бяха натрупани, тъй като цените на жилищата скочиха по време на пандемията от коронавирус.
„Цените трябва да паднат значително, с около 10% например, з да бъдат на същото ниво като през 2019 г.“, казва Братерус пред вестника.
Експертът прогнозира, че тенденцията на спад на цените на жилищата ще продължи до края на годината, но ако не се случи нещо неочаквано, това няма да е достатъчно, за да обезсили ръста, наблюдаван през седемте месеца на годината. „Мисля, че спадът в цените на жилищата ще продължи през цялата година. Ще бъдем по-близо до 2024 г., преди да видим ясен обрат към по-добро“, прогнозира Братерус, добавяйки, че възможността за тежка рецесия и рязък спад на цените не може да бъде напълно изключена.
„В момента рисковете са изключително високи на жилищния пазар в цялата страна, включително в столичния район“, заключава тя.