„2022 г. я приключихме с изключително нисък процент свободни индустриални площи – около 4%. В същото време търсенето остава високо. София остава в центъра на това търсене със своите 4 магистрали. Пловдив също е атрактивен като се очертава добра локация за производство. Компаниите, които търсят да изместят своето производство, се насочват към по-малките градове. Те са атрактивни с наличието на повече свободни площи и по-евтина работна ръка“, каза Никола Белчев, „Логистика и индустриални имоти“ „Колиърс Интернешънъл“ по време на четвъртата международна конференция за индустриални имоти, организирана от БГСКЛАД, с медийното партньорство на най-големия сайт за недвижими имоти imot.bg.
„Ако през последните години делът на свободните площи е бил около 3-4%, то към момента той е между 1.5-2%. Делът на пазара на модерните складови площи в София е 1,5 млн. кв.м, а делът свободни площи като обем не е повече от 30 000 кв.м. Той е фокусиран в 3-4 по-големи сгради, и останалото е в няколко по-малки. Всяко едно търсене в момента за имот с площ над 10 000 кв.м, няма къде да се насочи в столицата“, казва Димитър Христов, Старши консултант Логистика и индустриални имоти, „CBRE“.
Днес проектите на „Си Ти Пи“ промениха цялостно пазара и в момента може да отговорим на търсения на и над 30 000 кв.м. „Очаква се равновесието в сегмента да се постигне в края на тази и началото на следващата година“, прогнозира Христов.
Що се отнася до цените, то те се завишиха значително не само поради свободни площи, но и поради завишените разходи за строителство и инфлацията. В момента наемите за модерни клас „А“ складове достига до 5.5 EUR/кв.м плюс такса обслужване (бел. ред. 0.75 евроцента на кв.м.).
„Повишавайки цените в София, се наблюдава такова и на останалите пазари от ЦИЕ, с които се конкурираме. Такъв пример е Полша. В Прага от 6 EUR/кв.м, достигнаха 7.9 EUR/кв.м, което е рекордно повишение, но да кажем, че това е частен случай. В Румъния, които са ни основен конкурент, цените за последното тримесечие се повишиха от 4.10 EUR/кв.м на 4.25 EUR/кв.м. Така те все още са едни от най-големите ни конкуренти по отношение на цена. В Белград се повишиха от 4.25 EUR/кв.м на 4.75 EUR/кв.м. Така, че ценово сме доста добре позиционирани“, коментира Христов.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК