Съпрузите и децата няма да плащат данък наследство, а за останалите наследници се въвежда необлагаем праг от 250 000 лева, реши парламентът при приемането на Закона за местните данъци и такси на второ четене вчера. Досега роднините по права линия бяха освободени от данък само за наследствените дялове до 15 000 лева. Депутатите от левицата гласуваха против промяната. Тя се прави, за да може децата на премиера да не плащат данък, заяви Георги Божинов от Коалиция за България.
Председателят на бюджетната комисия Нина Радева обясни, че промяната е продиктувана от това, че членовете на семейството имат принос към натрупването на имуществото. Затова те не трябва да плащат данък за имот, в покупката на който са участвали, обясни тя.
Братята и сестрите и племенниците, които получават наследство, ще плащат 0,7% данък върху имуществото, а наследниците, които не са роднини на починалия - 5%.
От 2006 година общините сами ще събират местните данъци. С промени в Закона за корпоративното подоходно облагане данък печалба се намалява от 19,5% на 15%, решиха още депутатите.
Отидете към основна версия
18 Ноември, 2004 00:00 706 0
Данък наследство няма да се плаща от съпруги и деца
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.