Отидете към основна версия

2 676 20

По-трудно предвидим пазар на жилищата през Новата година

  • жилища-
  • софия-
  • българия-
  • адрес недвижими имоти-
  • прогноза-
  • 2025

Търсенето и предлагането ще се балансират

Снимка: М. Богданова ©

Пазарът на жилища през предстоящата година ще бъде по-трудно предвидим в средносрочен и дългосрочен план. Причината е, че факторите, които го формират, навлизат в процес на плавно изменение. Добрата новина е, че не се очакват съществени и резки сътресения, а по-скоро постепенно напасване на всички участници към променящите се условия.

„Пазарът, доминиран от продавача, на който сме свидетели вече няколко години, ще се измени. Търсенето и предлагането ще се балансират, а купувчите ще вземат по-бавно решението си за покупка. Основната причина за това са въпросителните, свързани с влизането на България в еврозоната, както и новите условия, които някои банки започват да предлагат”, коментира Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на АДРЕС.

По думите ѝ, част от банките вече стимулират депозитите, предлагайки 3.5% лихва за суми над 100 000 лв. Това би могло да накара онази част от купувачите, които нямат нужда от жилище, а търсят доходност и сигурност на вложенията си, през 2025 г. да останат пасивни по отношение на имотния пазар. В същото време, подобрените условия по депозитите ще провокират част от хората, купили имот с цел доходност, да вземат решение за продажба.

„Въпреки успокояването на пазара и по-слабо активните купувачи, драстичен спад в броя на сделките няма да има. Хората купуват за лично ползване и докато имат добри доходи, покупки ще се случват. Въпреки спекулациите, че достъпността на жилищата ще се влоши, не бива да забравяме, че от 1 януари минималната работна заплата отново нараства”, допълва Тенекеджиева.

Според нея, движението на ценовите нива зависи от сделките, но поради натиска от еврозоната е вероятно да станем свидетели на допълнителни ръстове. Това покачване ще отказва поетапно част от купувачите от намерението им за покупка сега.

„Ако участниците на пазара успеят да се адаптират бързо към променящите се условия, ще имаме активен пазар и през следващите 12 месеца. Към момента не се очертават и значителни повишения в лихвите по ипотечните кредити. В големите градове, по-бързо ще се реализират жилищата в районите с добра инфраструктура”, пояснява Тенекеджиева.

Mазарът на ново строителство ще бъде основен двигател за сделките. „Част от продавачите на вторичния пазар заемат изчаквателна позиция. Въпреки високите цени в момента, те считат, че след приемането на европейската валута, ще могат да реализират жилищата си на по-високи нива. Препоръчително е да се замислят обаче дали тогава ще успеят да открият подходящ купувач за имота си, особено ако той не е достатъчно атрактивен”, казва още Тенекеджиева.

При евентуално забавяне на покупките, пазарът на наеми ще се засили. Особено търсени ще бъдат по-малките апартаменти, които ще се търсят от млади семейства, които все още не могат да си позволят собствено жилище. Това ще окаже натиск на техните наемни нива, докато тристайните или по-големите апартаменти ще претърпят по-малка корекция в цената.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 1 от 5 гласа.

Свързани новини