Преди няколко години една жена - Ленор Скинази, беше обявена за "най-лошата майка в Америка", след като описа в "Ню Йорк сън" защо е позволила на 9-годишния си син да се прибере сам с метрото, без дори да има мобилен телефон в себе си. Позицията й, че това е начин да позволи на детето си да е самостоятелно, предизвика вълна от възмущение, включително искания да понесе наказателна отговорност за поведението си.
Ленор Скинази, която е автор на книгата „Деца на свобода“ (Free-Range Kids), колумнист за Washington Post и водещ на тв шоуто „Най-лошата майка на света“ по TLC, ще бъде гост на закриващото събитие на Дни на щастието на 18 юни, вторник, от 19 часа в Бетахаус, София.
Ленор ще разгледа темата как да отглеждаме децата си в безопасност, без да се вманиачаваме, и ще говори повече за щастието на децата ни и как самите ние да бъдем по-доволни от себе си като родители. Тя вярва силно в едно: „Никой не е перфектен родител и това е ОК!“.
Скинази, която е завършила университета Йейл, разглежда в книгата си и силното влияние, което медиите и новините оказват върху възпитанието на децата, и поставя въпроса дали днешното общество не е по-сигурно от това преди 20 години. Нейното движение за свободно отглеждани деца се бори с разбирането, че малките са постоянно застрашени от микроби, отвличане, падане, хулигани, непознати мъже или небиологично грозде.
В своето едночасово предаване „Най-лошата майка на света“ по TLC Ленор посещава различно семейство всяка седмица, но не се занимава с излезли извън контрол деца, а родители, които понякога са толкова загрижени, че не позволяват на отрочетата си дори като пораснали вече тийнейджъри да използват микровълнова печка, да ходят сами на училище или да играят в собствения си двор.
Лекцията на Ленор ще бъде на английски с осигурен превод. Бетхаус се намира на ул. „Крум Попов“ 56 – 58 в София. Входът е свободен. Дни на щастието се организира от фондация Credo Bonum за втора поредна година, а на 10 юни започна и първото издание на фестивала в Пловдив с изложбата „Подходи към щастието“ в Баня Старинна, която може да се види до 3 юли.