Спасителни археологически проучвания се извършват на два обекта по трасето на новоизграждащия се скоростен път Мездра - Ботевград, пише news.bg.
Стартът на разкопките е даден през октомври, а участниците в тях са археолози от Враца, Плевен, Монтана и Видин. Спасителните проучвания се извършват в селата Дърманци и Лютидол и се финансират от Агенция "Пътна инфраструктура".
Като обект №4 е обозначено теренното проучване в с. Дърманци, с ръководител Георги Ганецовски, археолог и директор на Регионален исторически музей (РИМ)- Враца. Екипът му се състои от 60 работници и заместник-ръководителите на РИМ-Враца и РИМ-Монтана.
Проучваната площ е над 20 000 кв. м, където обект на внимание са структури от ранната желязна епоха (началото на I хил. пр. Хр.), от късно тракийския период и българското средновековие.
По време на разкопките са намерени кремъчни остриета, железни предмети от военно снаряжение и битова керамика от различни исторически периоди. Открити са няколко обредни ями, които датират от времето на раннобронзовата, къснобронзовата и римската епоха.
Най-любопитната и впечатляваща находка е средновековен бронзов пръстен печат с изображение на орел в хералдическа поза.
Обект №5- село Лютидол, проучването там се осъществява под ръководството на Александра Петрова, уредник в отдел "Археология" на РИМ - Враца. До момента, по време на разкопките, са установени структури и материали от две епохи - преходен период от енеолита към бронзовата епоха и късната античност.
Спасителни археологически проучвания се очаква да приключат към началото на декември месец, но напролет ще бъдат подновени.