Археологическа експедиция на Кеймбриджкия университет откри малко съкровище от златни бижута в древноегипетската столица Амарна в Горен (южен) Египет, съобщи Министерството на туризма и на паметниците на културата.
Изработените от злато и стеатит (сапунен камък) огърлица и три пръстена са принадлежали на млада жена, която е била погребана с украшенията. Тя е била увита в текстил и материал от растителни влакна и положена в неголяма гробница заедно с още няколко души. На един от пръстените е изобразен богът на домашното огнище, плодовитостта и късмета Бес, а на друг с древноегипетски йероглифи пише "Жена на земята", допълва БТА.
Британо-египетският екип проучва Амарна, наричана още Ахетатон, от 2010 година. Градът е столица на Древен Египет по времето на фараона Аменхотеп Четвърти (Ехнатон) от Осемнадесетата династия, останал в историята като първият монотеистичен владетел. Той извършва религиозна реформа, като обявява Атон за единствен бог.
Проучванията на удивителната Амарна, където Ехнатон живее със съпругата си Нефертити и сина си Тутанкамон, продължават да променят разбирания за развитието на човешкото общество. Останките от древния град са един от най-значимите археологически обекти от предкласическия свят.