Сензационно откритие направиха археологът доц. д-р Митко Маджаров и неговия екип в Римските терми в Хисаря. Мраморна, запазена изцяло плоча с надпис се появи в новопроучвана част от огромния римски термален комплекс на Диоклецианополис, предава Археологическия музей в града.
Епиграфът д-р Николай Шаранков от Софийския университет "Св. Климент Охридски" вече работи по разчитането на надписа. По първоначални данни, той се датира от около 152 година, посветен е на император Тит Елий Антонин Цезар Август и на Марк Аврелий Вер.
Надписът е поставен по времето на управителя на провинция Тракия - Галоний Фронтон и е дарение, направено от Елиа Бендида и нейния съпруг за термите в императорското владение при минералните извори.
Надписът потвърди изказаното до сега твърдение за строителството на банята през средата на II век. Това е третият епиграфски паметник, открит през тази година на обекта по време на спасителни археологически разкопки.
По време на дейностите по преместването и транспортирането на ценния надпис от археологическия обект до музея в Хисаря, присъства и кметът на община Хисаря Асен Сурчев, който винаги е демонстрирал специално отношение към археологическото наследство на града.
Спасителните разкопки, провеждани на Римски терми - Хисаря, се извършват във връзка с проекта на Община Хисаря "Античният град Диоклецианопол (гр. Хисаря) - перлата на провинция Тракия на балнеолечението в римската империя".