Отидете към основна версия

3 497 6

За пръв път ще проучват селища, датиращи от тюркско време

  • казахстан-
  • русия-
  • проучвания-
  • тюрки-
  • селища

В експедицията, която ще се проведе на територията на Казахстан, ще участват руски и казахстански специалисти

Снимка: Shutterstock

Руски и казахстански археолози ще проведат експедиция в Павлодарска област на Казахстан през август 2024 г. Учените за първи път ще изследват селища, датиращи от тюркско време, съобщи експерт от научно-образователния център по алтаистика и тюркознание „Голям Алтай“, водещ научен сътрудник на Института по археология им. А. Х. Маргулан от Република Казахстан Иля Мерц.

Експедицията ще се проведе в района Акайн на планинската верига Калмакурган, където година по-рано бяха открити каменни конструкции и, вероятно, места на номади от тюркско време.

„Тази година планираме да проучим допълнително някои от структурите, да извършим пълно отваряне и записване на обекти. Предвижда се също да се извърши работа в по-голям мащаб на подобен съседен паметник, който е получил името „Селището Аккаин-4“. Трябва да се отбележи, че на територията на Казахстан за първи път се изследват селища от тюркско време и се надяваме, че новият полеви сезон ще ни позволи да изясним датирането на селищата“, каза Мерц.

През юли-август 2024 г. е планирана експедиция в Киргизстан заедно с местни специалисти. Тук, в Кочкорската долина, ще се извършват проучвания и пробни разкопки.

"Нашата цел е да идентифицираме тюркски паметници, чиито материали ще ни позволят да разберем практиките на взаимодействие между номадите и местното уседнало население в Централна Азия, механизмите на адаптация на тюркските скотовъдци към ландшафта и традициите на подножието на Тиен Шан. Въз основа на резултатите от експедицията се планира фотограметрия на отделни тюркски скулптури за създаване на електронен каталог с 3D модели“, каза Тишкин.

Разкопките ще се проведат в рамките на проекта на научно-образователния център по алтайски и тюркски изследвания „Голям Алтай“ базиран в Алтайския държавен университет. Центърът представлява международна платформа в областта на изучаването и опазването на историческото и културно наследство на тюркските народи, обединявайки специалисти от Русия и страните от Централна Азия.

"Резултати от експедиции на Изследователския център за алтайски и тюркски изследвания "Голям Алтай" потвърждават общия произход на съвременните тюркоезични народи на Русия и страните от Централна Азия, което ни позволява да оценим тяхното богато културно наследство като общо наследство“, отбеляза ректорът на Алтайския държавен университет Сергей Бочаров.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини