Отидете към основна версия

7 080 4

Представиха първи сериал на „Аполония“: В Созопол бе премиерата на „Всичко за сина ми“

  • созопол-
  • аполония-
  • сериал-
  • филм

Снимат късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“

За първи път в 40-годишната история на „Аполония“ в програмата беше включен сериал. Тази вечер гостите в лятното кино в Созопол гледаха премиерно първия епизод на сериала на Българската национална телевизия (БНТ) „Всичко за сина ми“.

На събитието присъства част от екипа - актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът в главна роля в сериала Димитър Рачков и младият актьор Петър Милошев.

Този сериал ще бъде излъчен в началото на следващата година и ще бъде в 12 епизода, отбеляза проф. Божидар Манов. „Вие сте богоизбрани, че сте първите, които ще гледат първия епизод“, каза той.

Това е първата среща на този сериал с публиката. Това е нещо много специално за мен - всичко, което исках да кажа, го написах, каза Христина Апостолова.

Димитър Рачков посочи, че за него този проект също е специален. „Това е нещо много лично“, отбеляза актьорът. Той благодари на Христина Апостолова и каза, че тя е може би първият човек, който му е гласувал доверие да направи нещо различно. По думите му в актьорството се лепи щампа - комедиен или драматичен актьор. Тя ми гласува доверие и може би никога не съм ѝ благодарил, сега е моментът, обясни Рачков.

Беше голямо предизвикателство как да изградим комедия, но стъпвайки на драматични елементи. За всички беше експеримент, надявам се крайният резултат да бъде интересен, посочи режисьорът Павел Г. Веснаков.

„Всичко това беше едно голямо преживяване“, каза и продуцентът Евтим Милошев. Той посочи, че в изкуството авторите казват, че важен е пътят, важен е процесът, а резултатът остава в историята или отива на боклука. „Процесът или пътят на създаване на този проект беше много специален“, обясни той. Благодаря на всеки един от вас, че ще споделим тази вечер и специално искам да благодаря на Греди Асса, каза Милошев.

Димитър Рачков, Христина Апостолова и Петър Милошев изпълняват главните роли в сериала „Всичко за сина ми“. В продукцията участват също Ириней Константинов, Янина Кашева, Васил Банов, Моню Монев, Рая Пеева, Христо Пъдев, Недиляна Павлик, Радостина Ганева, Ралица Туджарова, Филип Буков. В сюжета на сериала Димитър Рачков е комедиен актьор, който сам отглежда 12-годишния си син и му помага да се справи с психологическа детска травма – липсата на починалата година след раждането му майка. Ненадейно „починалата“ майка внезапно се завръща в живота на бившия си и, принудена от обстоятелствата, заживява в дома му като новата детегледачка на собствения си син.

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“. Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му. Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но и да привлече вниманието на различните читателски етажи“, сподели Манева. Според нея Попов е притежавал „ухото и окото“ за всичко случващо се около него – както за мащабните обществени промени, така и за ролята на малкия човек.

С прочит на разказа „Невия“ от последния сборник на Алек Попов „Нови и избрани разкази“ (2023) започна срещата Светлозар Желев – писател, активист в областта на съвременната литература и книгоиздаване, както и дългогодишен издател на Попов. Първото ми запознанство с творчеството на Алек Попов беше с разказите от сборника „Зелевият цикъл“, а второто – със самия автор, сподели той.

По думите на Желев комуникацията с читателите е била от изключително значение за Алек Попов. „Всяко от нещата, които правеше Алек, дали в театъра, или в литературата, със сигурност ще продължат да бъдат четени както от всички нас, така и от бъдещите поколения“, посочи той.

Българската литература има много лица, които са включени в сборника с хумористични разкази „От Алеко до Алек“. Едно от тези лица присъства в самото заглавие. Това е Алек Попов – сатиричното и критичното лице на българската литература, със свирепо и безпощадно отношение към света, но и с надежда за новото, каза доц. д-р Димитър Камбуров. Той направи връзка между творчеството на Алеко Константинов с това на Алек Попов. „И двата ясно подчертават приобщаването както на разказвача, който заема поетична дистанция към това, което критикува, така и към обекта, който бива критикуван“, поясни Камбуров. Според него сложната двойнствена перспектива на критика към обекта и миметичната картина с остър поглед върху описанието са характерни черти в творчеството на Попов.

„Влиянието на Алек в българската литература е свързано с неговото отношение към жанровите, стилистичните и регистърните равнища на литературата. Той е един от най-големите майстори на играта с жанрове, регистри и езикова множественост“, заяви доц. Камбуров. По думите му разказите на Попов проектират цялостен свят без излишни наративи. Разказите му са на границата с абсурда и представя, според доцента, безпощадната визия на света с опасна и неразбираема свръхжизненост. Произведенията на Попов ни показват четвърто измерение, което не е темпорално, а по-скоро „мистериозност без мистичност“, смята доц. Камбуров.

С „Мисия Лондон“ за пръв път усетих живата сила на красивия градски български език, който може да те развлече, да те накара да се смееш, но и да те накара сериозно да се замислиш, каза Захари Карабашлиев – писател, драматург и настоящ издател на Попов. Карабашлиев припомни за дискусия отпреди близо десет години на „Аполония“, оставила незабравим отпечатък в неговите спомени, в която Алек Попов заявява: „Много по-важен е езикът, на който пишеш, отколкото темата“.

„Алек умееше да пише диалог. Правеше го с такава лекота. Беше много диалогичен в разговорите си и остава диалогичен в творбите си. Всеки негов разказ подчертава красотата на изкуството и радостта от диалога“, каза драматургът.

Към разговора се присъедини и литературният критик проф. Михаил Неделчев. Той разказа за пътуванията си с Алек Попов до Сибир и за литературоведски диалози между двамата интелектуалци.

Сред присъстващите бяха дъщерята на Алек Попов – Александра Попова, и неговата двумесечна внучка Лея.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 6 гласа.

Свързани новини