Отидете към основна версия

1 268 4

София отново посреща „Алея на книгата“

  • софия -
  • „алея на книгата“-
  • ндк-
  • бул. „витоша“-
  • националния дворец на културата-
  • издателства

„Алея на книгата“ ще бъде отворена до 15 септември, предоставяйки на всеки възможност да се потопи в света на книгите и да открие нови литературни хоризонти

Снимка: P2P Communications

За поредна година София се превърна в център на културата с откриването на „Алеята на книгата“. Книжното изложение събира над 140 издателства под куполите на 59 шатри по протежението на бул. „Витоша“ и в парка пред Националния дворец на културата.

Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“, откри събитието с думите:

„Истинското богатство на книгите е обединението. Истинският празник на книгата е да си дадем време за четене, а времето за четене е време за промяна.“

Госпожа Алексиева представи най-новата инициатива на Асоциацията - фестивалът за нехудожествени книги „Наука, изкуство и култура“, който ще се проведе на 14 и 15 септември, представяйки творби в категориите „История“, „Изкуствознание“, „Културен туризъм“, „Себепознание“ и „Етнология", част от богатата културна програма на Алеята.

На официалното откриване присъства вицепрезидентът на Република България, г-жа Илияна Йотова, която подчерта значението на четенето за изграждането на свободни и образовани хора:

„Четящият човек е свободен, независим. Четящият човек е възпитан, умее да разбира другия, дори когато не приема позициите му. Той не е безскрупулен. Той е толерантен. Затова трябва да възпитаваме децата си да четат и да бъдат добри хора. Образованите и възпитани хора, които живеят с книгите, за книгите и от книгите, ще преборят всичко, което е грозно, всява омраза, разделение и конфликти.“

Министърът на културата г-н Найден Тодоров приветства четящите хора с думите:

„Оказа се, че не информацията ни прави умни, а знанието. Откъде получаваме знанието – от книгите. А книгите, освен знание, ни дават и въображение. За мен въображението е най-ценният от подаръците на книгите.“

Кметът на София, г-н Васил Терзиев изрази своята благодарност към всички хора в бранша – автори, преводачи, илюстратори, издатели, които през годините са се грижили за запазването и развитието на отношението към четенето, културата и образованието и създаването на грамотно поколение. „Това е голямата наша обща кауза“, каза г-н Терзиев.

Сред официалните гости, открили Алеята, бяха председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров, кметът на район „Триадица“ Димитър Божилов и доц. Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Всички те подчертаха значението на четенето като основен източник на знание и въображение, както и приноса на „Алея на книгата“ за културното развитие на София.

Гости на събитието бяха г-н Пламен Славов – съветник по културата на Президента на Република България, г-жа Яна Генова – заместник-кмет по направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“, г-жа Пенка Иванова от Министерството на образованието и науката, г-жа Калина Иванова - председател на Българската библиотечно-информационна асоциация, г-жа Юлия Цинзова – директор на Столична библиотека, общественици и поддръжници на книгите и четенето.

„Алея на книгата“ ще бъде отворена до 15 септември, предоставяйки на всеки възможност да се потопи в света на книгите и да открие нови литературни хоризонти.


Събитието се организира от Асоциация „Българска книга“ с подкрепата на Столична община, Министерството на културата, Министерството на образованието и науката, БТА и ЕкоПак България АД и е част от Културния календар на Столичната община 2024 г. и Програма „София празнува 17 септември“.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини