Отидете към основна версия

2 005 5

Археолози откриха останки от римски военни съоръжения от първи век в Лом

  • лом-
  • калето-
  • разкопки-
  • римска империя-
  • съоръжения

Учените смятат, че на мястото е имало римска казарма за войници или конюшня

Илюстративна снимка: Shutterstock

При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от първи век след Христа, съобщи за БТА ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН.

С най-ранното римско присъствие се свързва крепостна стена, пред която се намират три рова. Те са част от лагер на римска военна част, настанила се тук през първата половина на I в. По-късно, върху тях е изграден нов лагер от втората половина на I в. От него е проучена постройка, за която се предполага че е била римска казарма за войници или конюшня. Размерите на тези казарми са дължина над 30 метра и широчина 10 метра. В северния край на постройката се намира по-малко помещение, което е служило за дом на офицер. В казармената постройка са открити множество вносни керамични съдове, основно от Южна Галия, бронзови предмети и монети. Този военен лагер е опожарен при военно нападение през 80-те години на първи век след Христа.

По онова време днешен Лом е бил граница на Римската империя с Дакия и укрепленията са служели за охрана на тази граница. През втори век римляните са завладели провинция Дакия и Лом престанал да бъде граница, но пък съществувал като вътрешно селище в империята и пристанище на река Дунав. През вековете крепостните стени са били разрушавани и изграждани отново няколко пъти при Първото българско царство, а също при Второто българско царство. По време на османското владичество тези стени са ограждали турската махала на Лом. Откритите при разкопките през тази година в Лом стени на отбранително съоръжение са рядко срещани в долен Дунав находки от първата половина на първи век след Христа, коментира Живков.

От втори-трети век след Христа е открита и проучена керамична пещ, която е служила за изработка на качествени керамични съдове с червенолаково покритие. Тя е използвана по време, когато древното селище Алмус, сега Лом, отбелязва най-големия икономически и културен разцвет в античната епоха - втори и първата половина на трети век след Христа. Край него се е намирала и една от римските митници, а неговото пристанище е било основно в западната част на Долна Мизия. Съоръжението е запазено на място и експонирано.

При разкопките е открит и глинен под от 11-и век преди Христа със счупени парченца от съдове от онова време по него. Тази находка е още от края на късната бронзовата епоха и се смята, че е остатък от културата Балей-Орсоя, населявала тези места в онова далечно време. При изкопни работи около разширяването на болницата в Лом през 60-те години на миналия век е открита и друга находка от културата Балей-Орсоя – глинена урна с останки от починал тогава човек. Настоящото откритие е второ и свидетелства, че по онова време на мястото на днешен Лом е имало древно селище с прилежащ некропол, заяви Живков.

Археологът съобщи, че в квартал Калето в Лом археологически разкопки се правят от 1986 година до 1990 година, а след това от 2018 година до 2024 година без прекъсване всяко лято или есен. Първоначално ръководител е местният учен и археолог Валери Стоичков, а след смъртта наскоро му те са поети от Владислав Живков.

При тези разкопки освен някогашни сгради и отбранителни съоръжения са открити много антични предмети – конски амуниции, украшения, кръстове, глинени съдове и т.н.. При разкопките само през тази година са открити около 400 находки, които ще постъпят във фонда на Историческия музей в Лом.

Откритията при теренните проучвания дават възможност да се възстанови цялата история на днешен Лом през последните 20 века – как е бил организиран живота в селището и каква е била неговата защита срещу набези на врагове. Вижда се как през вековете Лом е бил разрушаван и построяван отново и колко различни племена и народи са обитавали селището в неговата дълга история, заяви Владислав Живков.

От Община Лом казаха за БТА, че в Концепцията за интегрирани териториални инвестиции на територията на общините Лом, Димово и Оряхово е включен проектът на Община Лом „Повишаване на туристическата атрактивност на Северозападна България чрез проучване, разкриване, съхранение и популяризиране на Алмус - ранно и късноримски кастел” на стойност 6 600 000 лева. Общината очаква този проект да бъде финансиран заедно с два други проекта за популяризиране на културно-историческото наследство в другите две партньорски общини от Програмата за развитие на регионите 2021-2027 година. Поради това откритите при разкопките находки ще са важни за привличане на туристи в Лом.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 13 гласа.

Свързани новини