Необходими продукти:
За кекса:
яйца - 4 бр. захар - 1 ч.ч. заквасена сметана - 1/2 ч.ч. прясно мляко - 100 мл разтопено масло - 1/2 ч.ч. брашно - 1/2 ч.ч. сурови бадеми смлени - 1/2 ч.ч. филирани бадеми - 1 шепа бакпулвер - 1 пакетче ванилия - 2 пакетчета или 1 ч.л. есенцияЗа сиропа:
вода - 100 мл; захар - 50 г; ром, коняк или друг ароматен алкохол - 50 мл.Начин на приготвяне:
Фурната се загрява предварително на 180 градуса. Стандартна кексова форма се намазва добре с масло и леко се набрашнява, за да може готовият кекс лесно да се освободи след изпичане.
Яйцата и захарта се разбиват с миксер в продължение на около 5 минути, докато се получи светъл, пухкав и обемен крем. Тази стъпка е важна за въздушната структура на кекса.
Към яйчената смес се добавят заквасената сметана, разтопеното и леко охладено масло, прясното мляко и ванилията. Разбърква се на ниска скорост до пълно хомогенизиране.
Брашното се пресява заедно с бакпулвера. Добавя се постепенно към течната смес заедно със смлените бадеми. Разбърква се внимателно със силиконова шпатула или миксер на ниска степен до получаване на гладко и пухкаво кексово тесто.
Готовата смес се изсипва в подготвената форма и се заглажда леко. Отгоре се поръсват филираните бадеми, които по време на печенето ще образуват апетитна златиста коричка.
Кексът се пече около 40-45 минути до красив златист цвят. Готовността се проверява с дървено шишче, което трябва да излиза сухо от центъра.
Докато кексът се пече, се приготвя сиропът. В малка касерола се смесват водата и захарта. Загряват се на умерен огън до пълното разтваряне на захарта. Сиропът се оставя да се охлади напълно, след което се добавя избраният алкохол и се разбърква добре.
Изпеченият кекс се оставя да се охлади за около 10 минути във формата. След това повърхността се надупчва леко с дървено шишче и сиропът се разпределя равномерно върху целия кекс.
Десертът се оставя да престои поне 2 часа, за да поеме добре ароматния сироп и да стане максимално сочен.
Преди сервиране може да се украси с допълнително количество филирани бадеми или лека поръска от пудра захар.
Пияният кекс е чудесен за кафе, следобеден чай или празнична трапеза. Поднася се напълно охладен, пише gotvach.bg.