Отидете към основна версия

7 199 6

Как да си направите собствен домашен фитнес?

  • фитнес-
  • оборудване-
  • уреди

Плюсове и минуси на домашния фитнес

Снимка: Shutterstock

Искате да поддържате форма и да спортувате, но фитнес залите в момента не са достъпни. Решението е да си направете собствен фитнес у дома, чрез който да тренирате вкъщи. Да, естествено няма как да замените всички фитнес уреди и машини, но може да си оборудвате кът за тренировки, който да ви дава поне основните типове натоварване, от които тялото ви се нуждае, пише framar.bg. В зависимост от вашият бюджет, място и предпочитания за тип тренировка, може да си закупите различни уреди, с които да покривате основните елементи, които се включват във всяка една фитнес програма.

5-те основни елемента от една домашна фитнес програма:

Загрявка

Кардио (аеробни) упражнения

Силови (изграждащи мускулите) упражнения

Упражнения за гъвкавост (стречинг упражнения)

Охлаждане и разпускане след тренировка

За да можете покриете всеки един от тях трябва да си отделите нужното място за тренировка и да се оборудвате с подходящи уреди и фитнес аксесоари. Мястото трябва да е достатъчно просторно и да бъде пригодено за тренировки, в най-добрия случай отделна стая или част от стая. За да може да е удобно и безопасно е добре да покриете пода с гумена подложка, а на стените да поставите огледала. Така ще може да следите за правилното изпълнение на всяко упражнениe и няма да се притеснявате от подхлъзване или изпускане на тежест.

Плюсове и минуси на домашния фитнес

Плюсове

Не губите време, за да отидете до фитнеса

Не плащате за тренировка

Може да тренирате по всяко време

Не се налага да се съобразявате с други хора

Планиране при оборудването на фитнес у дома

Минуси

Изисква инвестирането на финанси

Не разполагате с помощник или инструктор

Изолира ви от социални контакти

Заема място

Една от най-важните части на всяко едно успешно начинание е доброто планиране. Това означава да си поставите цели и да съберете достатъчно информация по въпроса. Тези няколко опорни точки могат да ви помогнат за това:

1. С какво място разполагате?

Преди да се насочите към определен тип оборудване, трябва да знаете с какво място и възможности разполагате. Ако нямате достатъчно място се насочете към по-компактни уреди, които не изискват много място.

2. Какво искате да постигнете с тренировката?

В зависимост от това дали вашата е цел да само да поддържате форма, да отслабнете, да натрупате мускулна маса или да намалите стреса подберете и уредите, които ще използвате. Така тренировката ви ще има акцент към кардио или силова тренировка, без да изключва един от двата елемента.

3. Какъв бюджет може да отделите?

Макар всичко да зависи от заложения бюджет, не е задължително да имате най-скъпите уреди, за да направите добра тренировка. Всичко зависи преди всичко от вашата мотивация и желание за трениране, а не толкова какви точно са уредите. Ако бюджетът ви е минимален, може да започнете с по-основни тренировъчни уреди и постепенно да дооборудвате вашия домашен фитнес.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини