За повечето дейности изнасянето на работата от офиса вкъщи минава сравнително гладко – слагате файловете в облака, пускате имейли и чатите във Viber. Но обсъждането на важните теми и задачи с повече колеги едновременно става възможно само чрез видео- и аудиоконференции.
Zoom
В разгара на пандемията най-използваното приложение е Zoom – то дава възможност за включване на голям брой участници във видеоконферентна връзка и неговият интерфейс е удобен за презентации и съвместна работа чрез споделянето на работния плот на компютъра, пише iconomist.bg. Връзката е стабилна и неслучайно в т.нар. електронно образование в България много учители го използват, за да преподават уроци на учениците си. Но безплатният му вариант позволява организирането на 40-минутна сесия, след това трябва да мине поне 30-минутен интервал, за да бъде продължена отново. Месечните такси не са високи – започват от $14,99 за организиране на сесии с до 100 участници и достигат до $19,99 за по-големи организации с до 1000 участници едновременно.
Но освен Zoom има и други платформи, които могат успешно да се използват за видеочат и работа с колегите. Основните алтернативи са Hangouts, Teams и Skype. Кои са техните предимства и недостатъци?
Google Hangouts
С приложението Google Hangouts можете да проведете среща с до 25 участници, като организирането ѝ става бързо – създавате адреса ѝ, копирате го и го разпространявате сред останалите. Има възможност и за безплатни международни разговори, макар и не с всички държави. Мобилният му вариант е използван по-често от хората в движение, но с приставка към браузъра Chrome може да го използвате и на лаптоп.
Skype
Навремето Skype стана символ на безплатните видеоразговори, но през последните години е поизоставено от Microsoft, който иска да насочи повече потребители към новата си платформа Teams. Въпреки това Skype все още е на топниво, като дава възможност за безплатен видеочат с до 50 участници, които могат и да споделят работните плотове на своите компютри. Проблемът е малко сложната организация – за да започнете видеочат, трябва да поканите всички участници и да изчакате да приемат вашата покана. Но можете да направите групов разговор и по-просто, като на интернет адреса https://www.skype.com/en/free-conference-call/ генерирате връзка и я споделите с останалите участници по електронната поща например.
Microsoft Teams
Това е актуалната платформа на Microsoft и тя не само че предлага богата функционалност, но най-важните ѝ инструменти са безплатни. Всеки с Microsoft-ски акаунт (регистрирайте се в Outlook, бел. ред.) може да използва програмата и да покани до 50 човека във видеовръзка. Едно от удобствата е, че може да замъглите фона зад вас, за да не отвличате вниманието на колегите си. Скоро ще бъде въведена подобна функционалност и за страничните шумове, така че да не пречат на комуникацията. Teams може да инсталирате на компютъра или на мобилно устройство, но програмата има и уебплатформа.