Отидете към основна версия

1 364 4

Кои цветя и растения са най-подходящи за отглеждане на балкона?

  • растения-
  • цветя-
  • тераса-
  • балкон-
  • отглеждане-
  • градина-
  • градинарство

Как да се грижим за растенията на балкона

Снимка: Shutterstock

Лятото наближава, а с него и времето да подготвим балкона и градината за слънчевите дни. Преди обаче да се хвърлите с главата напред в морето от цветя, има няколко неща, които трябва да вземете предвид, за да сте сигурни, че вашето великолепие наистина ще процъфти. Условията за цветята и растенията са различни, особено на балкона.

Кои цветя са особено подходящи за вашата градина и балкон? И за какво трябва да внимавате при засаждането?

Тези видове цветя са особено подходящи за вашия балкон:

Бегония Шарена коприва Кукуряк Бръшлян Фуксия Хидрангея/хортензия Бегония Тубероза

Гераниите, циниите и петуниите се нуждаят от много слънце. Колкото повече слънчева светлина получават, толкова по-добре. Те могат да растат и на частична сянка, но тогава ще дават по-малко цветове.

Уверете се, че мястото е защитено от вятър, за да предпазите цветята си от повреди, причинени от силни ветрове. Избягвайте да ги поставяте на сенчести места на терасата.

Почвата трябва да е добре дренирана и богата на хранителни вещества. През лятото е важно да се извършва редовно торене на всеки две седмици, за да се осигурят на растенията достатъчно хранителни вещества. За балконските растения се препоръчва използването на течни торове.

Растения, подходящи за много слънчеви балкони:

Слънчогледи: Малките слънчогледи са идеални за балкони и тераси, тъй като растат само на височина от 30 до 70 см. Сортове като Pacino, Sunspot, Big Smile и Garden Statement са идеални за отглеждане на балкона. В топлите региони семената могат да се засеят директно в земята в края на април. Важни са ежедневната слънчева светлина в продължение на пет до шест часа и редовното поливане. Петунии: Засаждайте петуниите от средата на май, но обръщайте внимание на времето, за да избегнете измръзването. Редовно отстранявайте мъртвите части и увехналите листа, за да насърчите новия растеж. Ако е необходимо, скъсете издънките за добър растеж. Невен: Засейте семената и ги обработете свободно. Спазвайте разстояние от 20 до 35 см помежду им, особено за ниските сортове в балконски саксии. Оставете увехналите части за самовъзпроизводство. Невенът е лесен за грижа и не изисква много вода. Циния: Редовно отстранявайте избледнелите листа и сухите стъбла за повече цветове и буен растеж. Внимание: Циниите съдържат сок, който може да причини дразнене на кожата; използвайте ножици за цветя и градински ръкавици. Гераниум: Гераниумите са лесни за поддържане и се предлагат в широка гама от цветове. В идеалния случай те трябва да се поливат редовно и за предпочитане сутрин, за да се избегне преовлажняване. Не използвайте студена вода, особено в горещи дни. Лекото подрязване стимулира растежа, а премахването на увехналите листа и цветове подобрява здравословното състояние. С правилните грижи гераниумът ще цъфти на балкона от май до октомври.

Балконът ви е на сянка? Не се притеснявайте, има и цветя, които се чувстват по-комфортно на сянка, отколкото под горещите слънчеви лъчи.

Тези цветя са подходящи за сенчест балкон:

Бегония Шарена коприва Къпина Бръшлян Фуксия Хортензия

Крокусът, нарцисът и др. са сред първите цъфтящи цветя в градината и на балкона.

При отглеждане в саксия е важно да изберете растения със сходни изисквания по отношение на светлината, водата и хранителните вещества.

Избягвайте да засаждате заедно видове с много различни изисквания към растежа, влагата или хранителните вещества и конкуриращи се коренови системи. Също така трябва да се уверите, че растенията не са податливи на различни болести, за да се сведе до минимум рискът от разпространение на зарази по тях.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини