Отидете към основна версия

2 680 10

4 лоши домакински навика източват цяло състояние от бюджета ви

  • разхищение-
  • спестявания-
  • спестяване-
  • вода-
  • електричество-
  • пари-
  • комунални услуги-
  • разходи

Как да сложим край на прахосването на пари и енергия у дома

Снимка: Shutterstock

От няколко години насам цените растат осезаемо, а това ни кара да затягаме кесията и да преосмислим добре бюджета си. Въпреки че в светлината на прожекторите често попадат големи разходи като наем и комунални услуги, по-малките, на пръв поглед безобидни неща, които правим всеки ден в домовете си, могат да струват малко състояние.

За щастие Матю Гилман, експерт по парите от SMB Compass, разкри четири лоши навика в дома, които увеличават финансовите ни неволи:

Разхищение на топла вода

Един от най-лесните начини да губим пари у дома е като използваме топла вода, без реално да се нуждаем от нея. Всяка капка увеличава сметката за енергия, така че внимателното ѝ използване може да ви спести няколко лева всеки месец.

“Не е необходимо да пълните чайника докрай само за една чаша чай, нито да варите огромна тенджера с вода на котлона, за да приготвите няколко зеленчука", обяснява Матю.

"Банята е още по-голям виновник за разхищенията. Оставянето на горещия кран да тече, докато се миете или бръснете, е, ами, пари в канала."

Неизползване на съдомиялната и пералнята по ефективен начин

Съдомиялните и пералните машини могат да бъдат безшумни източващи на портфейла ви, ако не се използват правилно. Стремежът към пълно зареждане винаги, когато е възможно, ще ви помогне да увеличите ефективността на водата и енергията.

“Да ги използвате наполовина празни е все едно да плащате за цял оркестър, когато имате нужда само от един цигулар,” казва Матю. Той също така споделя няколко най-добри съвета за максимално използване на тези уреди: “Избягвайте предварителното изплакване на съдовете – доброто остъргване и бързото избърсване с кърпа е достатъчно за повечето мръсотии."

Изберете правилната настройка на температурата на водата за миялната машина в зависимост от нивото на замърсяване. Горещата вода може да ви се струва задоволителна, но за леко замърсени дрехи по-хладната настройка върши чудесна работа.

Оставяне на електрониката да се зарежда твърде дълго и в режим на готовност

Въпреки че енергията, използвана от едно зарядно устройство, може да изглежда незначителна, въздействието с течение на времето се натрупва. Това става още по-осезаемо, когато вземем предвид нарастващия брой електронни устройства в домовете ни.

Телефони, оставени в зарядното за през нощта, лаптопи и игрови конзоли в режим на готовност - всички те допринасят за растящото потребление на енергия. “Изключете зарядните устройства от контакта и изключете изцяло електрониката, когато не я използвате,” съветва Матю.

Оставяне на осветлението и телевизора включени

Оставянето на светлините и телевизора включени в празни стаи е друг начин за разхищение на пари. “Създайте си навик да изключвате нещата, когато напускате стаята, и помислете за енергоспестяващи крушки, за да намалите още повече сметките си за електроенергия“, предлага Матю. “Ще се изненадате колко много можете да спестите, като просто не забравяте да натиснете ключа!”

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 18 гласа.

Свързани новини