Границите са важни във всяка връзка и всяко взаимоотношение - от приятелство през семейни отношения до брака. Трябва да поставяме здравословни граници за себе си, а също така да се уверим, че не престъпваме границите, поставени от другите.
“Здравословните граници са свързани с това какво работи или не работи за вас, а съвсем не с това да контролирате другия човек да прави това, което вие искате,” пише терапевтът Садаф Сидики в публикация в социалните мрежи.
Ето няколко начина да поставите граници, без да сте груби или нараняващи.
Вместо да се опитваме да контролираме другия човек и да му диктуваме как трябва да се държи около нас, трябва да споделим с него нещата, които харесваме, и това, което търсим. След като споделим своите нужди, желания и очаквания, трябва да отправим и молба към него. Това ще му помогне да разбере по-добре своята роля в това. Редно е и да посочим последствията, за да бъдем добре разбрани. Това ще позволи на човека да разбере как се чувстваме. Необходимо е да посочим и нещата, които абсолютно не подлежат на обсъждане за нас – нещата, които са неприемливи, и нещата, които не можем да търпим. Вместо да изброяваме нещата, които не искаме от другия човек, трябва да заявим предпочитанията си, за да може той да се придържа към тях.