Отидете към основна версия

2 448 13

Експерт обясни защо трябва да почистваме езика си два пъти дневно

  • eзик-
  • почистване-
  • здраве-
  • устна хигиена-
  • лош дъх

Езикът показва проблеми в уста, както и състоянието на цялостното ни здраве и имунитет

Снимка: Shutterstock

Нашият език играе решаваща роля при храненето, говоренето и други жизненоважни функции. Той не е единичен мускул, а по-скоро мускулен орган, съставен от осем двойки мускули, които му помагат да се движи.

Повърхността на езика е покрита с малки неравности, които могат да се видят и усетят, наречени папили, които му придават грапава повърхност.

Те понякога се бъркат с вкусови рецептори – те не са. От вашите 200 000-300 000 папили само малка част съдържат вкусови рецептори. Възрастните хора имат до 10 000 вкусови рецептори и те са невидими с просто око, концентрирани главно на върха, отстрани и отзад на езика.

Здравият език е розов, въпреки че нюансът му може да варира при различните хора - от тъмно до светло розово.

Малко количество бяло покритие може да е нормално. Но значителни промени или обезцветяване могат да показват заболяване или други проблеми.

Почистването на езика отнема само около 10-15 секунди, но е добър начин да проверите здравословното си състояние и може лесно да бъде включено в рутинната процедура за миене на зъбите.

Можете да почиствате езика си, като го търкате внимателно с обикновена четка за зъби. Това измества всички остатъци от храна и помага да се предотврати натрупването на микроби върху грубата му текстурирана повърхност.

Или можете да използвате специална стъргалка за език. Тези извити инструменти са изработени от метал или пластмаса и могат да се използват самостоятелно или придружени от търкане с четката за зъби.

Вашите колеги също ще ви благодарят – почистването на езика може да помогне в борбата със зловонния дъх. Стъргалките за език са особено ефективни при премахването на бактериите, които обикновено причиняват лош дъх, скрити в повърхността на езика.

Ето какво може да ви казва езикът ви

Изграждането на бяло покритие по повърхността на езика е една от най-често срещаните промени при здрави хора. Това може да се случи, ако спрете да почиствате или остъргвате езика, дори за няколко дни.

В този случай са се натрупали остатъци от храна и микроби, които са причинили плака. Нежното търкане или остъргване ще премахне това покритие. Премахването на микробите намалява риска от хронични инфекции, които могат да се прехвърлят към други органи и да причинят сериозни заболявания.

Това може да означава орална млечница - гъбична инфекция, която оставя сурова повърхност при търкане.

Оралната млечница е често срещана при възрастни хора, които приемат множество лекарства или имат диабет. Тя може да засегне и деца и млади хора след заболяване, поради временно потискане на имунната система или употреба на антибиотици.

Тютюнопушенето или консумацията на много силно оцветени храни и напитки – като чай и кафе или ястия с чубрица – може да предизвика появата на млечница. Това е известно като черен космат език. Това не е козина, а свръхразвитие на бактерии, което може да показва лоша устна хигиена.

Розови петна, заобиколени от бяла рамка, могат да накарат езика ви да прилича на карта – това се нарича "географски език". Не е известно какво причинява това състояние, което обикновено не изисква лечение.

Червеният, възпален език може да показва редица проблеми, включително:

Много лекарства могат да причинят сухота в устата, наричана още ксеростомия. Те включват антидепресанти, антипсихотици, мускулни релаксанти, болкоуспокояващи, антихистамини и диуретици. Ако устата ви е много суха, тя може да ви заболи.

Бели или червени петна по езика, които не могат да бъдат изстъргани, са дълготрайни или се разрастват, трябва да бъдат проверени от стоматолог възможно най-скоро, както и безболезнените язви. При тях има по-висок риск да се превърнат в рак в сравнение с други части на устата.

Раковите заболявания на устната кухина имат нисък процент на преживяемост поради забавеното им откриване – и се увеличават. Затова проверката на езика за промени в цвета, текстурата, болезнени места или язви е от решаващо значение.

Източник: www.sciencealert.com

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 9 гласа.

Свързани новини