Отидете към основна версия

904 4

Малък басейн заменя фонтана Треви в Рим, докато тече ремонтът (СНИМКИ)

  • фонтанът треви-
  • треви-
  • рим-
  • басейн-
  • ремонт

Една от емблемите на Рим претърпява ремонт, заради което туристите трябва да хвърлят монетите си в импровизиран басейн

Снимка: БГНЕС/ EPA

Туристите, посещаващи Рим, са изправени пред необичайна ситуация – вместо да хвърлят монети в световноизвестния фонтан Треви, те са принудени да използват импровизиран басейн, обграден с пластмасова бариера. Причината? Един от най-емблематичните паметници на Вечния град е в ремонт, а местните власти се опитват да запазят традицията жива, дори временно.

Временната структура – обикновена кутия от шперплат, поставена пред фонтана, предизвиква противоречиви реакции сред посетителите. Мариана Стрекщат от Нидерландия споделя, че намира жеста за мил и символичен. „Хубаво е, че хората все още могат да участват в тази традиция,“ казва тя, макар че самата тя се е въздържала, защото нямала пари в брой. Други, като Даниела Карбоне, изразяват недоволство и определят временното съоръжение като „грозно“, но все пак позволяват на децата си да хвърлят монети в него. „Трябва да зарадваме децата,“ обяснява тя.

Изправен пред нови предизвикателства, Рим планира контрол на туристическия поток

В началото на октомври фонтанът беше затворен за ремонт на стойност 250 000 паунда, който предвижда изграждане на повдигната пешеходна пътека. Планът включва и такса за преминаване, което предизвика смесени реакции сред туристите. Тези мерки са насочени към контролиране на масовия приток на хора, които не само се любуват на бароковото бижу на Рим, но и активно участват в поддържането на традицията, дори и временно да трябва да хвърлят монети в пластмасова конструкция.

Европейски дестинации въвеждат строги мерки заради масовия туризъм

Не само Рим се бори с последиците от туристическия натиск. В малкото австрийско селце Халщат, вдъхновило сцените от популярния анимационен филм на Disney „Замръзналото кралство“, местните власти бяха принудени да издигнат огради, за да ограничат масовото правене на снимки от посетителите. Сгушено на брега на езерото Халщат и с архитектура от 16-ти век, това селце, обявено за световно културно наследство на ЮНЕСКО, е една от най-фотографираните дестинации в света. Огромният туристически поток обаче носи повече неудобства, отколкото удоволствия на жителите.

Кметът Александер Шойц споделя, че около 750-те жители на Халщат ежедневно посрещат над 7000 туристи. В опит да защити местната общност от постоянно нахлуване в личното пространство, Шойц реши да инсталира огради, които да ограничат достъпа до най-известните гледки в града.

Портофино и забраната за селфита – нова мярка срещу туристическите орди

Италианският град Портофино на Ривиерата също не остава по-назад в стремежа си да се защити от масовия туризъм. През миналата година там бяха въведени солидни глоби за туристи, които правят селфита. Местните власти се стремят да ограничат тълпите и да запазят чара на историческото пристанище, което всяка година привлича хиляди посетители.

В търсене на баланс между туризъм и защита на културното наследство

С нарастващия поток от туристи и желанието на властите да запазят уникалната си културна идентичност, европейските градове и забележителности търсят баланс между гостоприемството и необходимостта от защита на своето културно наследство. В Рим, Халщат и Портофино властите полагат усилия да запазят духа на своите градове, като същевременно отговарят на изискванията на модерния масов туризъм – тенденция, която вероятно ще става все по-осезаема в следващите години.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини