Българският парламент прие окончателно в четвъртък вечерта закон за конфискация на имущество, който трябва да санкционира необяснимото забогатяване. Приемането на този закон бе препоръчано от Европейската комисия, коментира АФП.
Законът, който трябва да има възпиращ ефект върху организираната престъпност и корупцията, бе приет в края на петдневни маратонски дебати, за да може да бъде взет под внимание в следващия доклад на Брюксел за напредъка на България в областта на правосъдието.
Законът предвижда възможност за конфискация след гражданска процедура, без да се чака влизане в сила на присъда за криминални дейности, какъвто беше досегашният случай. Придобита през последните пет години собственост, чиято равностойност надвишава с 250 000 лева /128 000 ЕUR/ декларираните приходи ще бъде замразена още от етапа на наказателното разследване.
Тя ще може да бъде конфискувана, ако не може да бъде доказан легален произход, независимо от резултатите от наказателната процедура.
Заподозрените в административно нарушение, което би могло да доведе до облагодетелстване със 150 000 лева /77 000 EUR/ и повече, рискуват също конфискация на такава стойност.
Социалистическата опозиция потвърди, че този закон, който ще влезе в сила след 6 месеца. Ще отвори пътя за преследване на политически противници и на опозиционни на властта бизнесмени.
От приемането й в ЕС през 2007 г. България е обект на стриктно наблюдение от Брюксел, за напредъка в борбата с корупцията и организираната престъпност, припомня БГНЕС. София и Букурещ разчитат на положителна оценка в очаквания през юли следващ доклад на Комисията, за да подобрят шансовете си за влизане в шенгенското пространство.