Отидете към основна версия

3 388 18

„Араб Барометър“: Религията бавно губи място сред младите араби

  • араби-
  • религия-
  • ислям-
  • жени-
  • политика

Други интересни резултатите е, че арабите приемат жената да бъде президент или премиер - министър

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

За четвърти път от 2006 г. „Араб Барометър“ провежда представително изследване на 25 000 жители на 11 арабски държави /Ливан, Мароко, Алжир, Палестина, Ирак, Египет, Йордания, Либия, Йемен, Судан и Тунис/. Новите резултати, оповестени на 24 юни, извеждат на преден план нови тенденции в арабското общество.

Това коментира в профила си във „Фейсбук“ Владимир Чуков.

Първата е, че

религията, макар и бавно, губи влияние, особено сред младите араби.

През 2013 г. обявилите се за атеисти са били 8%, а сега те са 13%. Делът на хората до 30 г. е още по-висок. Става въпрос за цели 18%. Според анализатори става въпрос за сблъсък между традиционния ислям и официалните представители на държавния ислям, от една страна и смесицата между политическия /Мюсюлманските братя/ и радикалния /джихадистите/ ислям, от друга. Отстъплението е за сметка на държавно контролирания ислям или ерозията на авторитета на т. нар. официални имами.

Други интересни резултатите е, че арабите приемат жената да бъде президент или премиер - министър /с изключение на Алжир/. Подкрепата е повече от 50%. В същото време ѝ отричат правото да командва вкъщи /с изключение на Ливан и Мароко/.

Арабите считат, че е по-приемливо „убийството за защита на честта“, отколкото приемането на хомосексуалността. Последната е най-приемлива в Алжир, цели 26%, докато най-ниска в Палестина – 5%.

Ердоган продължава да бъде най-харесвания чужд лидер.

Той е харесван от 51% от респондентите, за разлика от Путин – 28% и Тръмп – 12%. Все пак видно е, че там, където Мюсюлманските братя имат по-слабо влияние, Ердоган отстъпва мястото си на Путин. Става въпрос за Египет, Ирак, Либия и Ливан.

Израел е възприет от повечето арабски общества като най-голямата заплаха за тях. Второ и трето место си поделят САЩ и Иран, в зависимост от географското разположение. За страните от Магреба, като Мароко и Алжир доминира мнението, че нито една държава не застрашава националната сигурност.

По отношение на настроенията за миграция, всеки пети арабин иска да напусне Близкия Изток. Най-силни са настроенията в Судан. Става въпрос за половината население. Подобна е ситуацията в Мароко и Йордания – около 45%. Икономическата ситуация в страната е основната причина за това.

Европа остава най-желаната дестинация на миграция,

но тенденцията е за низходяща. Ако през 2013 тя е била привлекателна за около 40%, сега нейната популярност пада на около 25%. На второ место е Северна Америка, страните от Персийския залив, друга арабска страна и трета дестинация.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 3 гласа.

Свързани новини