Отидете към основна версия

13 301 55

Еколог за ФАКТИ: Проблемът с чумата по свинете е заради безотговорно поведение

  • чума-
  • свине-
  • болести-
  • норки-
  • безотговорност-
  • мнение-
  • еколог-
  • албена симеонова

Това заяви пред медиата ни активистът на ''Зелено движение'' Албена Симеонова

Снимка: Фейсбук
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Защо в България бе допуснато чумата по свинете да се разпространи така успешно? Какво можеше да стори държавата, а не го направи? Имаше ли смисъл от оградата по границата с Румъния? По тези и други въпроси от ФАКТИ разговаряхме с еколога Албена Симеонова. Тя e завършила екология и управление на околната среда в СУ ''Св. Климент Охридски'', специализира агроекология в Бъркли (САЩ), а освен това е председател на една от най-старите НПО в България – Фондация за околна среда и земеделие. Симеонова също така е активист на ''Зелено движение'', което е част от обединението ''Демократична България''.

- Госпожо Симеонова, напоследък балонът на ''функциониращата'' държава се спука от няколко страни. Чумата при свинете е един от най-актуалните и сериозни проблеми пред обществото ни в момента. Защо според Вас се допусна тази зараза да се разпространи в страната ни?

- Това е следствие на едно поведение на безотговорност на хората, които се занимават с управлението на Агенцията по безопасност на храните. Аз тук определено бих цитирала европейския комисар Витянис Андрюкайтис, който казва, че небрежността е предизвикала проблема с африканската чума по свинете и също, че наистина е много, много опасно, и по-скоро вероятно в България бизнесът с отглеждането на свине да си отиде, да загине.

- Какво е трябвало да направи държавата, за да не стигне дотук? Липсата на превенция ли е ключовият пропуск?

- Да, ключовият пропуск е определено липсата на превенция. Африканската чума не е нещо ново, в горите я има навсякъде в България. В Румъния е изключително разпространена. В България в последните години, нито активен, нито пасивен надзор се упражнява и ето го резултата. Скоро имаше чума по дребните и преживни животни, сякаш просто не си взеха поуки и ето какво се случи. Това е един много упорит вирус.

- Това, което предвижда държавата като обезщетение за хората, които се прехранват със свиневъдство, би ли могло да им помогне да оцелеят в този отрасъл?

- Ако говорим за оцеляване, може би на ръба ще бъдат. Дори да бъдат обезщетени собствениците на свинекомплекси, трябва да ви кажа, че настояваме задължително да бъдат овъзмездени и хората, които в частните си дворове отглеждат прасета. Те не са виновни за това, че някой е допуснал в България вирусът на такова ниво да се развие, така че да се наложи да си унищожат животните.Това са съдби на хора, които.. знаете какви са доходите, всеки гледа по някакъв начин да си помогне. Вероятно ще ги компенсират, но това ще отнеме много време.

Дори да се купят нови, знаете, че най-вероятно ще се наложи да се купуват от чужбина. Тоест правим търговия и бизнес с други страни в Европа, а след това трябва да се чака 9 месеца и после още време тези прасета да станат готови за кланиците. За мен бизнесът на тези хора оттук нататък за 2-3 години е загубен, а през това време знаете, че кухина в пространството няма. Моментално ще се намери някой от Дания, Холандия, които са най-големите производители в този отрасъл. В страни като Чехия и Унгария, те за година време са успели да се преборят с тази болест, само с пълно мобилизиране на държавния апарат. Това означава Министерство на земеделието, тяхното подразделение Българска агенция по безопасност на храните, съвместно с кметовете на населени места, да се мине, да се направи една масирана информационна кампания.

Тази болест води до това и това, не е опасно за човека, но е опасна за животните. Тези животни всичките ще измрат и затова трябва да се изкорени. След това, ако вие сте недобросъвестен и не си заколите прасето или пък не го дадете, ако е болно да се зарови, евтаназира, ще ви се наложи определена глоба. Това е една масирана информационна кампания на всички нива. Ловните дружинки - не можете да ходите в гората с тези обувки и дрехи, а после да отидете при домашното си прасе. Не можете да правите масов отстрел, прави се подборен отстрел. Изобщо има си разписана цяла програма по въпроса. И в Португалия има, и в Испания има. На Испания ѝ отнема 25 години да се справи с чумата по свинете, само защото наистина става въпрос за безотговорно отношение.

- Въпросната ограда по границата с Румъния, изглежда не е свършила никаква работа?

- За въпросната ограда според мен похарчиха едни пари там. Само това се случи. Не може да се винят ветеринарните служби, защото те са хора, които първо са подчинени, с ниски заплати са, нямат капацитет, не могат да обиколят цялата община. На община има един. Аз съм от Община Никопол, можете ли да си представите как един ще обиколи 14 населени места? Трябва рамо до рамо, цялата държавна машина да бъде вдигната, дори бих казала, че не е лоша идея жандармерията и полицията да участват. Наложителни са драконовски мерки, иначе ще си останем без свиневъдство.

- В предварителния разговор ми споменахте, че в резултат на чумата по свинете се задава и друг сериозен проблем пред земеделието ни. Моля, информирайте читателите ни?

- В момента се насажда мнението, че там, където има заразени свине, където са огнищата в общините Никопол, Сливо поле, сега Добрич, чува се и за Видин, но това ще стане и масова практика, казват, че най-вероятно и фуражът е заразен. Знаете, че България е един от най-големите производители на зърно за фураж, в момента също се пълнят кораби. Много се притеснявам от това, че може да се навреди на зърнопроизводителите или евентуално някой да се опита да подбие пазара на зърното.

- А зърното няма как да бъде заразено със сигурност?

- Да, зърното няма как да бъде заразено и не е заразено. За биопроизводителите, какъвто съм аз, нещата ще са още по-неприятни, защото при нас зърното е изключително за износ. Западна Европа се притесняват от този вирус, изобщо от тези заболявания, за които говорим в България и Румъния. Няма никаква опасност, не бива да се спекулира. Хората трябва да бъдат спокойни и да знаят, че зърното по никакъв начин не може да се повлияе от този тип вирус.

- Появиха се снимки на загробвани живи прасета, което е меко казано кощунствено. Всъщност обаче, дори и мъртви, заравянето им в земята, като че ли не е най-добрата мярка, тъй като според експерти болестта може да пламне отново? Мнението Ви по този въпрос и какво е най-доброто решение в тази кризисна ситуация според Вас?

- Когато става въпрос за убиване, никоя мярка не е добра. Заравянето на живи прасета по никакъв начин не кореспондира с наредбата за хуманно отношение. Има една специализирана инструкция на Министерство на земеделието от 2018 година за хуманно убиване на животни и управление на епизоотични огнища. Това не се спазва по никакъв начин, ако наистина си позволяват да заравят живи животни. Те говорят, че били зашеметени и така нататък. Не бива да се допуска. Когато обаче става въпрос за такъв вирус, страшен, няма начин. Трябва, или да се евтаназират, или да се заровят, загробят. Когато се изгарят в инсинератори, знаете, че в Шумен екарисажа го затвориха. Има един във Варна, но е много опасно да се пренасят животните. Добре е да се изгарят в екарисаж, ако има мобилни екарисажи.

В България има няколко мобилни екарисажа, но те са с много нисък капацитет, когато говорим за 20 000 или 15 000 прасета, можете да си представите за колко много става въпрос. Това са 4 милиона тона животни, които трябва да се заровят. Траншеите са колко километра.., пет метра дълбоки, но това трябва да се случи. Истината е, че в района на Русе там е вододайна зона и бих казала, че екологичната катастрофа е неизбежна. При всички случаи ще засегне водите, при всички случаи ще засегне и почвите. Картината е много тъжна. Трябва една много сериозна проверка от Европейската комисия. И Европа, и България, и Чехия, и Унгария рамо до рамо трябва да се справят с тази неприятност.

Последно, каква е опасността от норките, за които ми споменахте?

Оказа се наскоро, че няколко хиляди норки са заровени край сливенско село, а те носят гана. Те носят страшни болести. Нещата не са много приятни, тези норки са още по-опасни и от прасетата. Гана е една от най-страшните африкански болести.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 17 гласа.

Свързани новини