Отидете към основна версия

9 769 34

Поредната анатема на "вътрешнопартийната опозиция" в БСП

  • бсп-
  • корнелия нинова-
  • сергей станишев

Политиците се разпознават не по празните закани срещу ГЕРБ, мафията и мутрите, а по възлови гласувания в Народното събрание

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В тихия и слънчев съботен августовски ден си чета разни писания в Интернет. И попадам в два сайта на един същ материал, но с две различни заглавия. В едното пише: „Вътрешната опозиция с последен опит за дестабилизация на БСП, две седмици преди прекия избор“ и „Под диктовката на ДПС и ГЕРБ, вътрешната опозиция на Нинова …“. В единия сайт статията започва с голяма снимка на шестима дейци на БСП, обявени за „вътрешна опозиция“ на Нинова, а в другия има снимка на Нинова на трибуната. И в еднаквият текст на двата сайта – поредица от неистини (синоним на лъжи), без нито един факт, без нито едно доказателство. Този текст и тези снимки предизвикват редица уточнения и факти за да се разкрие истината. Но тези два корнелиански сайта (подобно на БСТВ и предаването „Спорт и политика“) не се интересуват от истината. Те вземат едната страна безкритично, независимо от фактите, които нямат, премълчават или изкривяват. И нека да разгледаме някои от твърденията.

Първо. Авторът (или псевдонимът) Е.Г. твърди, че искането за свикване на заседание на Националния съвет на БСП за вземане на политическо решение по повод манипулативните предложения на ГЕРБ за нова Конституция било под диктовката на ГЕРБ и ДПС. И нито един факт за това. Само, че уважаемият манипулатор на истината не е прочел Устава на БСП. А той, уставът, е основният закон за вътрешно-партийната дейност. И в него пише: Чл. 42 (1) „Националният съвет на БСП е ръководен орган на партията. Той осъществява политическата дейност на партията в периода между заседанията на конгреса“. Тук не става дума за Нинова, и другите членове на ИБ на БСП. Това е колективният, а не едноличният ръководен орган на БСП. И по-нататък чл. 42 (8) „Националният съвет се свиква в съответствие с плана за работата му, по решение на Изпълнителното бюро или по искане на една трета от членовете на НС. НС на БСП заседава не по-малко от веднъж на два месеца“. А нека Е.Г. посочи, кога е било последното заседание на НС? Никъде в Устава на БСП не пише, че заседание на Националния съвет не може да се провежда по всяко време и особено при променена обществена ситуация.

В чий интерес е несвикването на НС? В политиката интереса клати феса. От посочените на снимката шестима дейци, доколкото ми е известно Миков, Станишев, Янков, Добрев са против предлаганите промени от ГЕРБ. За Гергов и Дъбов не знам. И тези ли четирима дейци са за подкрепа на ГЕРБ за промените в Конституцията? Те, които публично са изявили, че са против. А как ще се яви парламентарната група и нейният ръководител на 2 септември 2020 г. в Народното събрание – „с“ или „без“ решение на колективния орган на БСП или с лични импровизации? Авторитарен ръководител ли е председателят на НС на БСП? В интерес на ГЕРБ е БСП да няма позицията от нейния колективен ръководен орган. Как решение на Националния съвет, което не е взето, може да „дискредитира БСП и нейният лидер“? Ако може някой да отговори! Моето мнение е, че отказът от свикване на НС на БСП е проява на авторитаризъм в управлението на партията.

Второ. Няма нито едно доказателство за това, че „групичката, която всячески се опитва да отстрани Нинова от председателството“ е свързана с „менторите от ДПС и присъдружните зависими от ГЕРБ“. И се изброяват имената от „групичката“, които са и на снимката – Гергов, Станишев, Дъбов, Миков, К. Добрев, Кр. Янков и „цялото войнство“. Обикновена журналистическа игра на думи, от типа „мисирка“ ли? На тази снимка, ако се върнем четири години назад е излишен само Миков. На негово място би трябвало да бъде Овчаров. Тогава (май 2016 г.) петимата и вечния Овчаров задкулисно направиха преврат и свалиха левият Миков и наложиха на Конгреса продясната Нинова.

Какво сега раздели и разделя тези хора от Нинова? С Миков я раздели лявото му мислене и действие. А с останалите? Дали това е случайно? Само за Гергов, по писанията от Интернет, може да си помислим, че може би има някаква връзка с ГЕРБ, поради даваните му кредити от ББР и замени и доплащания на имоти. Добрев публично призна, че като партиен ръководител се е срещал с Пеевски по политически въпроси за местни избори в две области. А колко пъти и по какви поводи се е срещнала Нинова с Кардайъ? А дали има някаква връзка Нинова с ГЕРБ? Никой не ти казва в статията. Не че има нещо лошо в това. Не е лошо политик с политик да се среща. Това е световна практика. Лошото е когато политик с политик обсъждат и решават икономически интереси зад гърба на съответната партия. А от трибуната могат да се ругаят. Но по-паметливите си спомнят как Нинова изкомандва парламентарната група да приеме предложението на ГЕРБ за нелетящите американски самолети, в нарушение на решенията на Националния съвет? И с над два милиарда лева минуси за държавния бюджет Или пък как така Нинова под командата на ГЕРБ гласува за АЕЦ „Белене“ да е без държавно участие? А как така 27 депутати от БСП гласуват за Цацаров за новия му пост? Кой е с ГЕРБ, кой е против ГЕРБ?

Политиците се разпознават не по празните закани срещу ГЕРБ, мафията и мутрите, а по възлови гласувания в Народното събрание. А в Народното събрание Нинова, заедно със Станишев гласува за Делян Пеевски за председател на ДАНС. Тогава само Янаки Стоилов и още трима депутати от БСП не гласуваха за Пеевски. И поради това ли, след като Нинова стана Председател на Националния Съвет, бе елиминиран безспорен ерудит като проф. Стоилов? Въпрос???? А кой бе зам. министър по приватизацията и Председател на Надзорния съвет на Пловдивски панаир, който продаде или подари на милионера Гергов знаково за България предприятие? И кой тогава бе и семеен приятел на Гергов?

Трето. От статията личи непознаване нещата в БСП или преднамерена манипулация? Читателите да си изберат сами. Голямата цел на „групичката“ (то била много малка тази групичка - 40% от състава на НС!) била „да бъде отстранена Нинова“. И как да бъде отстранена? Мандатът на Нинова е приключил на 6 май 2020 г., т.е. изтекъл е четиригодишният ѝ мандат като председател на Националния съвет. И как т. нар. „вътрешна опозиция“ ще „отстранява“ председател с изтекъл мандат? Пълна непознаване на организационните принципи и правила!

Четвърто. Неразбиране и злоупотреба със значението на термина „опозиция“. Невероятното твърдение – ако бъде отстранена Нинова, „опозиция в близките години в България няма да има“. Само Нинова е опозиция, всички останали са на власт ли? Парламентарната група е никой, а само Нинова е опозиция ли? Във всеки Парламент в света има властващи и опозиция. Това е демокрацията. Когато не си на власт си опозиция. Не си в опозиция, когато властващ. СДС бе на власт, но след това стана опозиция. НДСВ бе на власт, но след това стана опозиция. БСП и ДПС бяха на власт, но след това са опозиция. Малко примитивно ми звучи равенството Нинова=опозиция. А какво представлява т.нар. „вътрешна опозиция“? Това е динамична по състав група от хора в социалистическата партия със свои самостоятелни възгледи за политиката, които не са съгласни с някакви други възгледи и действия на други хора. При решаване на въпросите има мнозинство и малцинство. Малцинството може да стане мнозинство и обратното. Например, на последния редовно проведен пленум на БСП мнозинството се превърна в малцинството по обсъжданите въпроси. То ва не понрави на кръга около Нинова и те демонстративно напуснаха заседанието, за да не се вземе решение. И заседанието е прекратено. По този начин малцинството по обсъжданите въпроси провали заседанието и вече Нинова не смее да насрочи ново заседание. Не смее, защото знае, че може да е пак малцинство при вземането на решения. Терминът „вътрешна опозиция“ предизвиква аналогия с Народното събрание. Но разномислещите в БСП в този аспект не са опозиция, понеже няма списъчен състав на група, няма правила за поведение и действие, както и ръководство на групата.

По подобие на СДС, Нинова и група около нея, върви към нетипичен за БСП пряк избор, пряк избор на образи, а не на политика, пряк избор, който може да доведе до разпад на социалистическата партия. Вътрешнопартийната конфронтация на „ниновисти“ и „антининовисти“ затъмнява от погледа една значителна група от социалисти, включително и дейци на НС на БСП, които са за формиране на нова политика. Група от хора, които са убедени, че нито Нинова, нито Добрев със своите образи ще привлекат повече хора за предстоящите парламентарни избори (предсрочни или редовни). Могат да спечелят избор в БСП, но извън нея – не. И голяма част от социалистите няма да участват в тази ниновистка вътрешнопартийна пародия, на подражание на седесарски отрицателен пример. На БСП му трябва ново партийно ръководство без милионери и бизнесмени, без приватизатори, без лобисти на задкулисни кръгове. Трябва ново ляво ръководство с ясна политическа социална и демографска програма за развитие на България. Която и да е от двете конфронтационни групи да спечели изборите, това ще бъде удар върху влиянието на БСП в обществото.

Автор: Анко Иванов

Източник: http://politkoment.blogspot.com/

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 22 гласа.

Свързани новини