Приключи важно събитие – 50-ят конгрес на БСП. От някои то е определяно като успех за Корнелия Нинова и партията, която консолидирала се, ставала единна. Изхвърлени от Националния съвет били „червените барони” – стари муцуни, внасящи раздори в партията.
Картината обаче изглежда малко по-другояче. Да, застояли се дълго на върха, Станишев, Миков, Найденов имаха видни позиции в партията и правителството, но не успяха да се докажат. Но с какво толкова блести Янаки Стоилов, който е виден партиен деец и депутат от как свят светува? Изхвърлиха Велислава Дърева, изявен журналист, публицист, един от основателите на Клуба за подкрепа на гласността и преустройство и защитник на левите идеи и Георги Пирински, редактор на партийния орган „Ново време”, и двамата идейни критици на Нинова. Съперниците на Нинова за лидерския пост Красимир Янков и Валери Жаблянов и нейни критици няма да са вече в ръководството на партията. Посланието е ясно: който се осмелява да има различно мнение от лидера на Партията Корнелия Нинова и да я критикува ще бъде низвергнат.
На 12 август по БНТ Румен Гечев, заяви: „С доста голяма увереност мога да кажа, че след 12 септември почти всички подводници ще акостират на далечни брегове”. Подводниците били тези, които работели „с представители на шайката”. Това му заявление, подсказва обаче ясно, че тези, които ще бъдат отстранени са били предварително набелязани, и че делегатите на конгреса съответно са били предварително обработени.
За сметка на това в ръководството на партията остава олигарха Георти Гергов, приватизатора на Пловдивския панаир, хотел „Тримонциум”, ЦУМ и бенефициент на 43 млн. лева за една „дупка” в центъра на Варна. Там е Кристиян Вигенин, който като министър на външните работи при Орешарски отиде в Украйна след майданския преврат и така легитимира новият русофобски режим в тази страна. Там е и Драгомир Стойнев, някога протеже на Станишев, който като министър на енергетиката при Орешарски отиде на посещение в САЩ и има срещи с Уестинхауз за възможността на тази провален компания да строи ядрена централа у нас вместо руският производител на вече произведените реактори за АЕЦ „Белене” – нали се цели диверсификация, т.е. изместване от САЩ на Русия от българския енергиен пазар. Новоизбран член на НС е някоя си Десислава Йорданова, дъщеря на депутата от БСП Георги Йорданов, подкрепил избора на Цацаров за шеф на КПКОНПИ, за която понастоящем се води разследване, че е завършила магистратура в Медицинския университет в Пловдив, където представила вместо диплома за бакалавър, т.е. за висше образование , служебна бележка от Пловдивския университет. И образно казано е изместила и заела мястото на Велислава Дърева, или дори на младата Ана Пиринска с две висши образования, активен партиен деятел, но с критики към Нинова. Едва ли някой от делегатите на Конгреса е знаел коя е Десислава Йорданова и с какво е заслужила да стане член на Националния съвет, несъмнено е, че те са гласували за предварително съставени листи.
Защо Нинова спечели? Ами обикновените социалисти малко знаят за другите кандидати. Все тя е по телевизията, в парламента само тя говори и клейми управляващите, окупирала е медийното пространство.
Нинова е родена през 1969 г. През 1989 г., когато идва демокрацията,е на 20 години и е можела да стане член на БСП. Тогава явно не са я влечали социалистическите идеи, заема висша длъжност при правителството на Иван Костов – директор на „Техноимпекс”. В БСП влиза едва през 2003 г., цели 14 години след 1989 г. Чак на 34 години е прегърнала социалистическите идеи и е решила да стане социалист – американците имат за такива случаи един израз – johnny-come-lately – и Джони се присъединил, ама малко късно. Има син с прекрасното небългарско име Рафаел – изпратила го е да учи в САЩ и той и сега си е там, казват, че работи в голяма американска банка – нищо лошо, но какъв пример дава семейството и, като допринася за изтичането на сивото вещество на България зад граница? То откровено казано няма държавник, чиито деца да не следват примера на Рафаел. Дъщерята на Иван Костов Яна завърши в Италия и остана да работи там също в банка, че се ожени за италианец и вместо българчета ще ражда италианчета.
Да припомним още, че когато ГЕРБ отстраняваха Георги Жаблянов от зам.–председателското място в Народното събрание заради негово изказване против охулването на Народния съд, от ръководството на БСП даже говореха, че може да го накажат и чак след няколко дни взеха някакво отношение в негова защита. Когато се организираха протести пред Съдебната палата срещу избора на Иван Гешев за Главен прокурор, Нинова не взе никакво отношение, на протестите БСП ги нямаше, кротнали се бяха и въпросът е защо? Когато 27 депутати на БСП гласуваха за избора на Сотир Цацаров за шеф на Антикорупционната комисия, в нарушение на взетото решение да се гласува против, Нинова странно си затрая и не им потърси сметка. Не подкрепи и Елена Йончева в нейните три сигнала в прокуратурата срещу Бойко Борисов, включително и за къщата в Барцелона и вече е в конфликт с нея.
Парламентарната група на БСП не подкрепи ветото на президента и не гласува против 60-годишните концесии и ограбването на подземните ни богатства. Оглушително бе мълчанието на Нинова по този въпрос.
А да сте чули Корнелия Нинова да се изявява като остър критик на олигарха Делян Пеевски, под чиито медиен контрол се задушава свободата на словото? На 16 юни 2013 г. г-жа Нинова каза по ТВ7: „Подкрепихме Делян Пеевски за председател на ДАНС, защото съм убедена, че Пламен Орешарски го е обмислил и знае какво прави”. Само че Орешарски даде ясно да се разбере, че това не е било негово решение, а на БСП/ДПС и не и прави Нинова чест да си измива ръцете с Орешарски, като че не е имала представа, а и тогавашното ръководство на БСП, що за личност е Пеевски. А това, че не са предугадили протестите залели цялата страна след избора на Пеевски говори колко това ръководство се е откъснало от народа и гражданското общество.
Корнелия Нинова беше тази, която наложи безсмисленото напускане на парламента през февруари 2019 г. за три месеца, което нанесе сериозен удар върху парламентарната дейност на БСП и улесни прокарването от страна на управляващите на изгодно за тях законодателство.
И след като БСП под ръководството на Нинова е най-голямата опозиционна сила, защо досега не е организирала протести срещу управлението на Бойко Борисов? Гражданското общество организира протестите и няма как БСП да се присъедини към тях, протестиращите не ги искат, не ги припознават като опозиция, която може да промени статуквото.
Бъдещето ще покаже, какъв ще е ефектът за левицата в България и нейното бъдеще в резултат на решенията на последния конгрес на социалистическата партия. Видни партийни деятели от новоизбраният Национален съвет и някои леви политически коментатори са изпълнени с оптимизъм.
Лично аз съм изпълнен със съмнения.
Автор: Антон Гицов