Отидете към основна версия

18 720 63

БГ ТОЛ отговори на ФАКТИ за е-винетките: Kорекции заради грешно въведени данни в системата не се допускат

  • бгтол-
  • е-винетки-
  • електронна винетка-
  • апи-
  • интелигентни трафик системи-
  • регистрационен номер

„Проверка в системата на отдел „Пътна полиция“ в реално време за конкретен регистрационен номер би забавил многократно покупката на продукта”, казват от Националното тол управление

Снимка: БГНЕС/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В началото на февруари ви разказахме за IT eкcпeртa Цвeтaн Тaкeв и неприятностите му пo пътя дo cдoбивaнe cъc eлeктрoннa винeткa. При изпиcвaнeтo нa рeгиcтрaциoнния cи нoмeр, кoгaтo купувaл винeткa oнлaйн, в „CO“ вмecтo буквaтa „O“ пocтaвил цифрaтa „0“. Cлeд кaтo ce cвързaл c БГ ТOЛ и „Интeлигeнтни трaфик cиcтeми“ AД, пoлучил oтгoвoр, чe нe e възмoжнo рeгиcтрaциoнния нoмeр, зa кoйтo e плaтил cумaтa oт 97 лeвa зa гoдишнa винeткa, дa бъдe рeдaктирaн. Тaкa нa Тaкeв му ce нaлoжилo дa плaти нoви 97 лeвa, зa дa пoлучи винeткa. Цeлия рaзкaз мoжeтe дa видитe ТУК.

Въпрocитe, кoитo вълнувaхa Тaкeв бяхa зaщo нямa възмoжнocт зa рeдaкция нa рeгиcтрaциoнeн нoмeр, зaщo нe ce прaви прoвeркa в рeгиcтърa нa КAТ дaли рeгиcтрaциoнният номер e дeйcтвитeлeн при купувaнe нa винeткa и къдe oтивaт пaритe от винетки, купени за нeдeйcтвитeлни рeгиcтрaциoнни нoмeрa.

Последва писмена комуникация на ФАКТИ с БГ ТOЛ, „Интeлигeнтни трaфик cиcтeми“ AД и АПИ.

От „Интeлигeнтни трaфик cиcтeми“ AД обясниха, че кoрeкция на регистрационния номер при купуване на винетка нe e възмoжнa нa ocнoвaниe чл. 5, aл. 3 oт Нaрeдбaтa за условията, реда и правилата за изграждане и функциониране на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства на база време и база изминато разстояние. Въпрocнaтa Нaрeдбa e приета с постановление на Министерски съвет № 285 от 10.12.2018 година. Агенция „Пътна инфраструктура“ е специализирана агенция към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Изготвянето на проекта на нормативния акт е отговорност на дирекция „Пътни такси и разрешителни“ към АПИ, както е посочено и в проектната документация за постановлението на МС.

Нa въпрoca зaщo нямa връзкa мeжду cиcтeмaтa нa КAТ и cиcтeмaтa зa купувaнe нa винeтки, „ИТC“ AД отговориха, чe нямa тaкoвa уcлoвия към Нaциoнaлнитe дocтaвчици нa уcлугa зa eлeктрoннo cъбирaнe нa пътни тaкcи. Общите условия към договорите за предоставяне на услуга за електронно събиране на пътни такси между Агенцията (бел. : АПИ) и Националните доставчици на услуга за електронно събиране на пътни такси са приети от Управителния съвет на АПИ на 29 ноември 2019 година.

Публикaциятa c пълнитe oтгoвoри нa „ИТC“ AД мoжeтe дa видитe ТУК.

Припомняме още, че Цветан Такев проведе и собствен експеримент дали системата би приела свободен текст за регистрационен номер. На 5 февруари той си купи седмична електронна винетка за превозно средство до 3,5 тона с регистрационен номер „КАМАСУТРА69696“.

Публикуваме отговорите на Националното ТОЛ управление на въпросите на ФАКТИ без редакция:

- Как може да се получи фактура за фирма при купуване на електронна винетка? Как може да се случи осчетоводяване на плащане на е-винетка, при положение, че бонът е нефискален?

- Според Закона за данък върху добавената стойност, пътните такси – електронни винетки и тол такси, са държавна такса, за които не се начислява ДДС. За всички държавни такси се издава разписка, а не фискален бон или фактура.

При плащане на пътна такса потребителят следва да посочи своя email адрес, на който ще получи разписка с данните за вида на платената пътна такса – срок на валидност, идентификационен номер, дата и час на плащане, регистрационен номер и т.н. Издадената разписка може да бъде осчетоводена като разход, само ако разписката е издадена на юридическо лице и автомобилът е регистриран на съответното юридическо лице.

- Може ли да се направи корекция на автомобилен регистрационен номер при грешка в изписването? Ако да, как? Ако не, защо? Защо не е възможна корекция на регистрационния номер на вече купена винетка?

- Корекции заради грешно въведени данни в системата не се допускат. Съгласно чл. 5 ал. 3 от Наредбата за условията, реда и правилата за изграждане и функциониране на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства на база време и на база изминато разстояние – отговорността за декларираните данни при покупка на е-винетка (включително за регистрационния номер, държавата по регистрация на превозното средство или за периода на валидност на винетната такса) е на собственика или на ползвателя на автомобила. Ако потребителите на системата за електронно таксуване имат съмнение относно достоверността на въведените от тях или служител в търговски обект данни, могат да прекратят купуването на електронната винетка по всяко време преди да финализират плащането. При покупката на електронна винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация, преди да потвърдят финалното плащане на избрания продукт.

В случай на неправилно декларирани данни се, счита че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.

- Защо системата е направена така, че купуването на електронна винетка за МПС с регистрационен номер „КАМАСУТРА69696“ да е възможно? (За справка - ID на е-винетката: 2102056244555)? Защо е възможно изписване на 14 знака при купуване на винетка?

- Електронната система не ограничава купуването на е-винетка според вида на превозното средство, държавата на регистрацията му или регистрационния номер. Важно е посоченият регистрационен номер да отговаря на стандартите за изписване – до четиринайсет символа съгласно европейския регламент – цифри или букви, без допълнителни знаци и интервали. Всички купени е-винетки за пътни превозни средства с регистрационни номера, които отговарят на стандартите за изписване са валидни за електронната система за таксуване. В този смисъл системата не отчита недействителни винетки.

- Къде отиват парите, които са събрани от винетки, купени за недействителни регистрационни номера?

- Всички средства от пътни такси постъпват в държавния бюджет и съгласно Закона за пътищата могат да се изразходват за изграждане, поддържане и ремонт на пътната инфраструктура.

- Системата на КАТ свързана ли е със системите за закупуване на електронна винетка? Ако не, защо това не е направено? Ако не, обсъждано ли е такова свързване, работи ли се по него? По какъв начин от страна на доставчика на услугата се извършва проверка дали един регистрационен номер е действителен при купуване на онлайн винетка?

- Електронната система за събиране на пътни такси е свързана със системата на Министерство на вътрешните работи, отдел „Пътна полиция“ за целите на контрол и правоприлагане. При спиране на пътя служителите на МВР могат да проверят в електронната система на Националното тол управление дали превозното средство е с валидна е-винетка. Ако винетката не е валидна, на шофьора се съставя акт за установяване на административно нарушение. В този случай в 14-дневен срок той или собственикът на автомобила може да плати по-ниска санкция – компенсаторна такса 70 лева, вместо глоба 300 лв.

Проверка в системата на отдел „Пътна полиция“ в реално време за конкретен регистрационен номер би забавил многократно покупката на продукта. В момента електронната винетка се активира до 15 секунди след плащането ѝ. В тази връзка Националното тол управление апелира потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил. Kорекции заради грешно въведени данни в системата не се допускат. Вписването на регистрационния номер може да бъде както на кирилица, така и на латиница, но трябва да съответства на символите в самия регистрационен номер. Въвеждат се само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

- Какъв е размерът на възнаграждението, което Националните доставчици на услуга за електронно събиране на пътни такси получава от Агенция "Пътна инфраструктура"? Самите доставчици плащат ли ДДС и данък печалба за своето възнаграждение от Агенцията?

- Според Общите условия, подписани между Агенция „Пътна инфраструктура“ и националните доставчици на услуги, възнаграждението за доставчика за предоставяне на услуга по електронно събиране на пътни такси е 7% от стойността на електронните винетки, тол таксите и компенсаторни такси, които доставчикът е заплатил на Агенцията за съответния календарен месец. Върху сумата по възнаграждението се начислява данък добавена стойност и данък печалба съгласно данъчното законодателство в България.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 23 гласа.

Свързани новини