Точно три или четири месеца преди изтичането на мандата финансовият министър да си подаде оставката заради груб натиск от страна на министър-председателя не говори добре за която и да е държава. Но тук това е достойна постъпка, ако действително основната причина за оставката е натискът за изплащане на субсидиите на земеделците, тъй наречените преки плащания. Ако погледнете какво се случва в бюджета в момента, там нещата са много смущаващи.
Това коментира за радио „Дарик“ заместник-министърът на финансите в правителствата на Симеон Сакскобургготски и на Сергей Станишев Любомир Дацов.
Според него грешка на Дянков е това, че не е взиман постепенно дълг, който да позволи да бъдат изплатени натрупалите сега плащания към зърнопроизводителите.
Симеон Дянков е изкупителна жертва - това е мнението на икономиста Владимир Каролев. Той е категоричен, че икономисти са критикували досегашния финансов министър. Според него призивите за национализация на ЕРП-тата на фона на протестите срещу високите сметки за ток са пълен абсурд.
Каролев припомни за радио „Дарик“, че Дянков не е успял да стартира истинска пенсионна реформа и сега се стигнало до „абсурда" БСП да обещава увеличение на пенсиите, което ще доведе автоматично до 9 на сто дефицит и намаляване на пенсионната възраст, при положение че в документ на ЕС страната ни е показана като една от страните с най-ниска пенсионна възраст, а пък ефективната пенсионна възраст е около 57 години заради ранното пенсиониране.
Той допълни, че проблемът у нас не е в цените на тока, а в това, че през последните три години и половина са загубени 400 000 работни места. Загубата на работни места се дължи на кризата и намаляването на чуждите и местните инвестиции, а другата причина е, че правителството на ГЕРБ не е подобрило бизнес средата и не е създало възможност за нови работни места.
Критика на Каролев към Симеон Дянков е, че въпреки предизборното обещание на ГЕРБ, че няма да увеличават данъците, те са се съгласили на „натиска на синдикати и популисти" и са увеличили осигуровките, въвели са нов данък върху лихвите по депозити, не са намалили почти никакви регулации за бизнеса, а по думите на Каролев много бизнеси се оплакват от политически натиск и корупция от страна на герберски структури.
Според Каролев на фона на протестите срещу високите сметки изходът за хората, които не могат да ги платят, е да се образоват и да изкарват повече пари, а втората посока е да се пести.
„Сега ще видите: с габровец финансов министър, ще плачете за Дянков”. Това гласи един от най-колоритните коментари от социалните мрежи, направен веднага след оставката на вицепремиера Симеон Дянков, а премиерът предлага мястото му във финансовото ведомство да заеме министърът по еврофондовете Томислав Дончев.
Следвайки примера на Борисов, потребителите също дават свои предложения за това кой да седне в креслото на Дянков: „Стига толкова - идат избори, рейтингът пада. Време е да извадим финансов министър социалист от задния джоб”. Добра идея било това да е Пламен Орешарски.
Онлайн активистите отбелязват, че Дянков явно „неслучайно си е купил еднопосочен билет за САЩ още миналата седмица”.
Духовит потребител пък предлага на премиера Борисов "да се разходи по новите си магистрали и да намери усмихващ се заместник на Дянков", както това стана при избора на някогашния министър на здравеопазването Анна-Мария Борисова, припомня Нова ТВ.