Отидете към основна версия

6 414 80

Най-голямото бягство от Русия от 1917 насам

  • военни престъпления-
  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • бягство-
  • полиция-
  • владимир путин-
  • кремъл-
  • октомврийска революция

Вече е ясно: в седмиците от началото на войната Русия преживява най-голямото изтичане на мозъци от Октомврийската революция насам

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В нощта срещу 4 март руският разследващ журналист Андрей Лошак така и не успява да заспи - както всъщност всяка нощ от началото на руската инвазия в Украйна. Проверявайки каналите, които следи в Телеграм, сред многобройните съобщения за продължаващите зверства той открива и информация, че скоро в Русия може да бъде въведено военно положение, което ще направи напускането на страната невъзможно. Така решението, което е обмислял седмици наред, окончателно се избистря - трябва да напусне Русия, при това веднага. Още на същия ден Лошак се качва на самолет за Тбилиси.

"Съвестта не ни позволява да бъдем част от тази тълпа"

Там са вече и колегите му от независимото радио "Ехото на Москва" и от опозиционната телевизия "Дожд", които бяха блокирани в Русия. "Озовах се сред колеги. Човек има усещането, че цялата гилдия е емигрирала", казва журналистът. Точни числа няма, но вече е ясно - в седмиците от началото на войната Русия преживява най-голямото бягство на хора от Октомврийската революция насам. Предполага се, че няколкостотин хиляди души вече са напуснали страната, а според някои източници емигриралите са дори повече от милион.

Почти невъзможно е да се установи точният им брой, тъй като най-популярните дестинации за бягащите са Грузия и Армения, където от руснаците не се изисква виза за влизане в страната. А и съвсем малък брой от емигриралите обявяват публично, че напускат Русия. "Това е най-голямото изтичане на мозъци в новата история", казва Андрей Лошак. Учени, IT специалисти, журналисти, блогъри, режисьори, писатели, модни дизайнери, архитекти, хора от сферата на културата - всички те обръщат гръб на родината си, след като тя се изправи срещу целия свят.

Звездата Алла Пугачова например вече гради нов живот в Израел - заедно със съпруга си Максим Галкин, който е известен телевизионен водещ. Там е и Иван Ургант, който също е популярен водещ. Актрисата Рената Литвинова и певицата Земфира са в Париж, където е бил забелязан и режисьорът Кирил Серебренников. Писателката Людмила Улицка дава интервюта от апартамента си в Берлин, прима балерината на Болшой театър Олга Смирнова си намери нова работа в Амстердам, а YouTube влогърът Юрий Дуд се премести в Истанбул.

Но Русия напускат не само популярни личности със съответните финансови възможности. Повечето бягащи са културни дейци от средната класа, които правят голяма крачка напред в неизвестното само с един куфар и малко пари в брой. "Никой от нас не напуска, защото търси по-добър живот навън", казва Андрей Лошак. "Всички ние загубихме животите си. Бих го нарекъл морална емиграция. Съвестта просто не ни позволява да се превърнем в част от тълпата, която крещи "Зиг Хайл"."

Според независимия център "Левада" проевропейски настроените руснаци, които осъждат войната в Украйна, са поне 20% от населението на Русия. Само малко от тях обаче могат да си позволят да напуснат страната. "Да напуснеш Русия сега не е нито смела постъпка, нито единствената морално приемлива позиция", казва известната литературна критичка Галина Юзефович, която е заминала със семейството си за Турция. "Това е просто привилегия", добавя тя. Според Юзефович тези, които напускат Русия, не са най-добрите от всички, а просто "онези, които могат да си го позволят".

"Всичко загуби смисъл, мисията на живота ми се провали"

"Руската култура, която познавахме, престана да съществува на 24 февруари", заявява на свой ред Антон Долин, известен руски кинокритик, публицист и общественик. Долин никога не е искал да напусне Русия, но само седмица след началото на войната той бяга от страната и заедно със семейството си заминава за Латвия. "Гледам на бягството си като на лично поражение. Всичко, което съм правил три десетилетия, цялото ми противопоставяне на властимащите - сега всичко загуби смисъл. Мисията на живота ми - да поставя Русия на картата като европейска държава - сякаш се провали."

Въпреки всичко Долин се надява, че "тежката болест на Русия е лечима". И че един ден той ще може да се върне в родината си. Поне в краткосрочен план обаче завръщането изглежда невъзможно: руският президент Владимир Путин определи напусналите страната като "предатели на нацията" и ги обяви за врагове на държавата. "Много добре знам, че не съм предателка", казва известната руска актриса Чулпан Хаматова, която още в първите дни на войната заминава с трите си дъщери за Латвия. Всичко, което иска, е "този мрак да го няма", войната да спре. Но кой е в състояние да спре тази жестока война? "Владимир Владимирович Путин. Президентът на Руската федерация", казва актрисата.

Автор: Анастасия Буцко

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 70 гласа.

Свързани новини