Отидете към основна версия

2 165 25

Дъни ли се световният финансов и политически елит при управлението на света?

  • финансии-
  • финансов елит-
  • управление-
  • свят

Самият факт че толкова столетия, толкова богати фамилии не са го овладели този свят, не са го прошнуровали и прономеровали, свидетелства, че допускат грешки, много грешки

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Дъни ли се световният финансов и политически елит при управлението на света? Краткият отговор е – да, и още как. Свикнали сме да гледаме на световния финансов елит като безгрешен, но явно това не е така. Самият факт че толкова столетия, толкова богати фамилии не са го овладели този свят, не са го прошнуровали и прономеровали, свидетелства, че допускат грешки, много грешки. Но опитите им да овладеят света продължават. Това е като стария арменски виц: Питали радио Ереван „Може ли от слама да се направи злато? Не, - отговорило радиото,- но опитите продължават.“ Тук илюстрираме някои фрапантни грешки, но списъкът не е пълен.

Грешка 1.

През Първата Световна Война, Кайзерът финансира (според някои теории) Ленин да вдигне революция в Русия и да я извади от войната. За да спечели Германия. 30-тина години по късно, Съветска Русия взима Източна Прусия, Калининград (Кьонигсберг) и завзема вчерашна/днешна Източна Германия с половината столица. Настава социализъм и всички богатства са отнети в полза на държавата. Голяма печалба.

Грешка 2.

Повечето богаташи от различните европейски страни и техните политици не са могли да се разберат за надмощие над сегашния Балкански полуостров (наричан по-късно „Барутният погреб на Европа“) и над други по-далечни колонии. Затова решават да се понатупат. Резултат – първата Световна война, олевяване и пролетаризиране на населението, социалистическа революция в Русия, национал-социализъм в Италия, а по-късно и в Германия и Втора световна война, след която има национализации на банки и миннодобивната промишленост из цяла Европа, а в Източна Европа е е установен социализъм с конфискация и национализация на всички богатства.

Грешка 3.

С цел да се бори за отнетите им придобивки в Иран, САЩ (а според някои – частично и Великобритания) финансират и помагат на Иракският лидер Саддам Хйсеин да воюва с Иран. Минават години, иракският лидер наяква и окупира Кувейт. Налага се пък – обратно САЩ и Великобритания да оглавяват коалициа да водят война със Саддам. На два пъти. Веднъж да освободят Кувейт, и втори път – да влязат в Ирак и да го свалят от власт.

Грешка 4.

Пак по същото време, САЩ подпомагат в Афганистан Осама Бен Ладен да се бори със СССР, като освен оръжие и пари, подпомагат да се изгради система от тунели в пещерите на Афганистан, наречен „Тора Бора“. Пак същият Бен Ладен се обръща срещу САЩ, организира свалянето на Кулите-близнаци в Ню Йорк и се налага САЩ да влизат с войска в Афганистан, за да го преследват.

Грешка 5.

Падането на Социализма. Някои хора твърдят, че за падането на социализма и СССР заслуга имат САЩ. (Виж моята статия „8 прилики между рухването на Римската Империя и СССР“/. Добре, но възниква проблем как Запада да изнася за обеднелия от промените бивш соц.лагер? Решението (според някои) е било да се направи Китай за плац дарм за западни инвестиции, където да се произвежда евтино, за да се пласира в бившия соц. Лагер. Да, ама постепенно Китай се разрасна. Вече се мери промишлено и военно със Запада и с лидера САЩ. Ще има ли противоборство САЩ-Китай?

Грешка 6. (в бъдеще време). Като гледаме предходните грешки сме изкушени да предположим:

Пуска се изкуствения интелект

Изкуствения интелект започва да застрашава финансовия и политически елит.

Търси се начин как да се спре изкуствения интелект.

И за да завършим оптимистично, един виц от 90-те. Един богат спортист си купил компютър. После започнал да търси някой, който да му обясни какво е това компютър.

Изследване на Банчо Банов, Финансов експерт

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 18 гласа.

Свързани новини