Коментар на polskienowiny.pl
Преди началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, Харков беше вторият по население град в Украйна с население от 1,4 милиона официално регистрирани души и 2 милиона украинци, които действително живеят в него. Харков се намира само на 30-40 км от държавната руско-украинска граница и е обект на ежедневни въздушни атаки от руски крилати и балистични ракети, дронове-камикадзе и управляеми авиационни бомби. Цивилни, включително деца, страдат от геноцидната военна тактика на Кремъл.
От началото на войната в Украйна са убити 546 деца, а над 1 330 деца са ранени. Повечето жертви са в Донецка (530), Харковска (365), Херсонска (150), Днепропетровска (137), Киевска (130), Запорожка (108), Николаевска (104) области. Тези данни не са окончателни, тъй като в много региони, където продължават боевете и в окупираните територии, преброяването в момента е невъзможно.
Да си припомним едно от последните престъпления на руснаци срещу жителите на Харков. На 8 май руската армия обстрелва един от кварталите на града: попадение е регистрирано на територията на училищния стадион. В резултат на атаката са ранени седем цивилни (четири деца, две жени и един мъж). При сутрешната атака на Харков руснаците умишлено удрят деца! Руската ракета е „пристигнала“ на училищен стадион в микрорайон Салтовка, в резултат на което са ранени тийнейджъри, които са оперирани и са в реанимация, като един от учениците е с ампутиран крак. Така ли трябва да живеят децата в 21 век, страдайки и умирайки от руски бомби?
Но, въпреки изключително тежката ситуация в града, децата са си деца... Те искат да учат, да се забавляват и да живеят. В близките дни в Харков ще бъде отворено първото подземно училище (обучението в редовни училища не се провежда поради опасната ситуация в града), в което ще започнат да учат 620 деца. Това ще бъде първото подземно училище в Украйна. Училището се намира на 6 метра дълбочина и де факто е бункер. „Като се има предвид, че броят на желаещите да учат редовно сега значително надвишава броя на свободните места в едно такова безопасно училище, много се надяваме да имаме време да построим поне още три в други райони на града“, каза кметът на Харков Игор Терехов. Във времена на война, когато достъпът до образование е ограничен, подземните училища могат да бъдат ключов елемент за осигуряване на бъдещето на една нация.
Наближава времето за завършване на училище и децата на Харков не искат да бъдат лишени от това паметно събитие. Но тъй като градът е под ежедневен обстрел от руските войски, бъдещите абитуриенти са принудени да репетират просто насред улицата, рано сутрин, в 5-30 сутринта, докато няма коли и обстрел.
Харковска област е една от най-засегнатите от руската агресия области на Украйна. В резултат на руските атаки в Харков беше разрушена почти цялата енергийна инфраструктура, която не може да бъде бързо възстановена. Днес, въпреки обстрела и прекъсванията на електрозахранването, повече от един милион жители остават в града.
За Владимир Путин присъствието на рускоезично население в града не е фактор за допълнителна милост. И дори обратното – Путин смята рускоезичния град Харков за своя собственост и е убеден, че може да прави с него каквото си иска. Харков като „втора столица“ на Украйна има символично значение за Кремъл и агресорът иска отмъщение за това, че не успя да превземе Харков през 2022 г. и след това беше принуден да изтегли войските си от по-голямата част от района на големия град.
Но представители на руската пропаганда се опитват да представят засилването на терора в Харковска област като уж „отмъщение“ за военните действия на руските доброволци в Курска и Белгородска област на Руската федерация, както и за терористичната атака в Крокус Сити Хол, неоснователно обвиняващи Украйна за това.
През март тази година Путин за първи път използва термина „санитарна зона“ по отношение на Харковска област, граничеща с Русия. Този термин се прилага за райони, които са необитаеми в резултат на предизвикани от човека или природни бедствия. Така че превръщането на Харков в необитаем е една от целите на руснаците. Близостта на града до руската граница, според Кремъл, значително опростява задачата за извършване на геноцид над цивилни. Безнаказаността на Путин го насърчава да извършва нови военни престъпления, които могат да се разпрострат извън границите на Украйна, тъй като руските заплахи вече са били отправяни повече от веднъж към европейските съюзници на Украйна.
Сигурността на Харковска област може да бъде гарантирана чрез разполагането на допълнителни системи за ПВО и създаването на демилитаризирана зона на руска територия. Западните системи за противовъздушна отбрана са в състояние да свалят почти всички видове руски ракети, които врагът използва за атака на Украйна. Благодарение на тях вече са спасени десетки, дори стотици хиляди животи.
За да спасят от пълно унищожение Харков и други гранични градове на Украйна, които ежедневно се обстрелват от руски войски, държавите-членки на „коалицията Рамщайн“ трябва възможно най-скоро да предадат на украинската армия модерна противовъздушна и противоракетна отбрана системи, способни да неутрализират балистични и хиперзвукови ракети. Освен това, за да се неутрализират руските ракетни установки, стартовите площадки на дронове и пистите за тактически самолети и бомбардировачи, е наложително да се отмени забраната украинските въоръжени сили да използват западни оръжия на международно признатата територия на Руската федерация. Съюзниците позволяват използването на техните оръжия само на територията на Крим и четири региона на Украйна, включени от Кремъл в Руската федерация.