Отидете към основна версия

2 736 108

Силвия Василева: Децата ни се обиждат на гей и п**раст и това не прави впечатление на никого…

  • лгбт пропаганда-
  • закон-
  • българия-
  • образование

2024, усеща се като 1984 или защо приетите промени в ЗПУО и предложените нови промени са МНОГО лоша идея

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Рядко пиша тук (Facebook-бел.ред.), но този път няма да се въздържа. Мислих по този текст, който ще споделя с вас, обсъдих го с колеги, помогнаха ми със статистиката. Не вярвах, че в 21-ви век ще ни вълнуват подобни въпроси...

Изненадващо и много набързо депутатите в българското народно събрание гласуваха промени в ЗПУО, които забраняват „Извършване на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи свързани с нетрадиционна сексуална ориентация…“. За удивително кратко време огромно мнозинство в парламента се обедини около това да предпази децата от несъществуващ враг. Последиците от тези промени ще доведат до много проблеми и няма да решат нито един от вече съществуващите.

Това коментира във "Фейсбук" Силвия Василева.

Децата ни се обиждат на гей и п**раст и това не прави впечатление на никого…

Темата се дискутира навсякъде - по телевизията, в интернет, в градския транспорт... Естествено, децата имат въпроси. Децата питат- кой е гей, защо е гей, нормално ли е да има гей хора, с какво са различни. И сега какво- незаконно ли е да им се отговори? Това е същото като да подпалиш пожар в полето и след това да питаш защо е изгоряло селото…

Защо това е проблем? Защото въпросите за съзряването и сексуалността вълнуват децата след определена възраст и това е част от тяхното нормално израстване. Защото въпросите за сексуалността и избора на партньор са част от сексуалното образование, което пък от своя страна е част от здравното образование на децата. Как се прави сексуално/здравно образование, ако тази тема се забранява със закон? И след като това става тема табу в училище, тогава стои въпроса КОЙ и КЪДЕ ще повишава здравната грамотност на децата?

Приехме закон, който забранява да говорим за сексуално образование в училище в държавата, която e на първо място в Европа по раждания от майки-тийнейджърки.

Графиката, която съм качила, показва процента на живородените деца от майки до 19 годишна възраст спрямо всички раждания за годината . През 2021 г. България е с най-висок дял на ражданията на майки тийнейджъри в Европа - почти десет процента от всички раждания в страната. Забележете – това са 10% от всички раждания. И процентът е два пъти по-висок от следващата по ред държава – Словакия.

Децата в България раждат деца. И това съвсем не са само младежи от малцинствени общности. И българският парламент не прави нищо, за да се повиши здравната култура и да се намалят тийнеджърските бременности. За сметка на това ги предпазва от несъществуващи врагове.

В България 1,6 раждания от 1000 са от деца на възраст под 14 г., 38,7 раждания на 1000 са от девойки между 15 и 19 години. Освен, че сме първи в Европа, по този показател се нареждаме до държави като Азърбайджан, Киргистан, Узбекистан и Перу.

България е тъжният първенец на Европа по вроден сифилис.

Ежегодно се раждат увредени деца. Но вместо да въведе здравно образование в училище, нашият парламент забранява и малкото, което сега се прави.

Това са малка част от ИСТИНСКИТЕ проблеми, свързани с липсващото в нашата държава здравно и сексуално образование. Но вместо тях, българският парламент решава несъществуващи такива. И с лекота избраните от народа създават условия да се повишат тормозът и насилието срещу всеки, набеден за различен. Тези „различни“ младежи вече ще бъдат заклеймявани, подигравани и бити законно! Защото нарушават закона със съществуването си, тъй като популяризират различието.

Със същия успех могат да забранят да се популяризират извънземните, плоскоземците и други подобни. Положителният ефект на подобна забрана ще е същият като на вече гласуваната промяна в ЗПУО. За сметка на това отрицателният ще е значително по-малък.

А всъщност политиките в областта на образованието в нашата страна имат отчаяна нужда от кардинална промяна.

Образователната ни система в момента губи още в начален етап 11% от децата в училищна възраст.

И по този параметър сме първенци в Европа. Децата отпадат, защото не се справят. И какво прави системата – обвинява родителите им за това несправяне - „липса на родителска ангажираност“. А дали е така? Какъв е процентът деца, които, за да се справят използват паралелната частна система на образование – курсове по БЕЛ, математика, чужди езици и т.н.

След като излязат резултатите на НВО след 7-ми клас излизат веднага класации и топ 10 училища се хвалят с постиженията на учениците си. До каква степен обаче това е резултат от училищното образование и до каква от паралелните частни уроци и курсове, за които хиляди родители всяка година плащат хиляди левове?

Обаче тези въпроси не са достатъчно важни, за да се заеме българският парламент с тях.

Одитът на Сметната палата „Осигуряване на качеството на училищното образование“ за периода от 01.01.2019 г. до 30.06.2023 г. посочва драматични проблеми в училищното образование: „Образователните резултати по български език и математика се влошават на всеки следващ образователен етап. Позиционирането на България по отношение постигането на целта за качествено образование на ООН е крайно негативно. Данните за 2023 г. показват, че страната ни не само е много далеч от средните нива на ЕС, но и продължава да се отдалечава, като в сравнение с 2022 г. темпът се засилва. Имаме два пъти по-висок относителен дял на функционално неграмотните 15-годишни ученици в сравнение със средната стойност за ЕС. Резултатите на българските ученици по математика също показват значително по-ниска степен на грамотност (с 55 точки) в сравнение със средните резултати на всички участници в изследването. И в областта на природните науки отново сме със значително по-ниски резултати в сравнение с всички останали.

България бележи един от най-големите спадове през 2018 г. в резултатите по природни науки.

Това са ИСТИНСКИТЕ проблеми, които ЗПУО трябва да адресира. Обаче е по-лесно да се рисуват мечки на стената.

В българското училище има насилие и тормоз, които системата безуспешно опитва да намали. Напротив, изследванията показват, че тенденцията е за увеличаване. Изследване на УНИЦЕФ за 2022 г. показва, че 50% от децата са преживели някаква форма на насилие, като повечето от случаите са в училище. Предприетите мерки не работят, но политиците отново не търсят решение на този РЕАЛЕН проблем, а вместо това предлагат решение на НЕСЪЩЕСТВУВАЩ проблем и създават условия насилието, тормозът и изолирането на една не малка група от млади хора да се задълбочи и официализира.

И това не стига, а сега са предложени три нови законопроекта, които правят картинката още по-страшна.

• ИТН предлага промени в Закона за закрила на детето, според които забраната за разговори за сексуалността и за това, че съществуват хора, които имат влечение към собствения си пол, се разширява до „всички обществени места, посещавани от деца в извънучебно време“. И при нарушение се предвижда глоба до 4000 лв. или имуществена санкция до 20 000 лв.

• ПП Величие предлага нови промени в ЗПУО, според които се въвеждат санкции до 10 000 лв. и забрана да упражняват професията си за срок до две години за лицата, нарушили забраната за „популяризирането на нетрадиционна сексуална ориентация“.

• БСП предлага да има само по един учебник по предмет.

Наистина ли днес, през 2024 г., парламентарно представени политически сили предлагат такова ограничение на достъпа до информация на младежите на България? Наистина ли предлагат цензура?

Наистина ли избираме да инвестираме в омраза и заклеймяване вместо в приемане и приобщаване?

Наистина ли ще наказваме учители, защото приемат и подкрепят младите хора вместо да ги изключват и наказват?

Наистина ли ще позволим да бъдат приети закони, които отварят широко вратата за злоупотреби, саморазправа с неудобните и стигматизация на различните?

Наистина ли някой си мисли, че така прави добро за децата на България?

2024, но определено се усеща като 1984…

И ако ще цитираме Библията:

„Да не отмъщаваш, нито да храниш злоба против ония, които са от людете ти; но да обичаш ближния си както себе си. Аз съм Господ.“ Левит, 19:18

„Обичай ближния си както себе си.“ Матей 19:19

„Или как можеш да речеш на брата си: Брате, остави ме да извадя съчицата, която е в окото ти, когато ти сам не виждаш гредата, която е в твоето око? Лицемерецо! първо извади гредата от своето око, и тогава ще видиш ясно, за да извадиш съчицата, която е в братовото ти око“ Лука 6:42

* Заглавието е на ФАКТИ

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 69 гласа.

Свързани новини