КРИЗА ИЛИ….
Кой печели и кой губи от случилото се.
Категорично печели Пеевски. Защото, именно на него времето му е най-необходимо. Битката в ДПС беше лимитирана във времето от идващите избори и кратките срокове даваха преимущество на статуквото. Но…, повечето време дава повече сили на новото начало, или каквото там ще го нарекат хората на Пеевски.
Колкото е по-дълга битката в ДПС, толкова повече ще печели притежателят на повече ресурси от всякакъв тип.
Ако е вярна тезата, че Калин Стоянов това е Пеевски, то Пеевски отново печели, защото управлението на Стоянов се удължава за неизвестен период от време.
Печели и президентът Радев.
Първо, той даде да се разбере, че въпреки спорните /за да не кажа някоя по-остра дума/ поправки в Конституцията, той няма да го играе „втора цигулка”, няма да бъде гумен печат на решенията на един или повече хора и ще отстоява своята роля.
Но той печели дваж повече от това, че влиза в диалог с т.н „добри сили” , с демократичната общност и че общите им действия по някакъв начин ще „изперат” президента Радев от клеймото, което беше получил като антиевропейска и проруска личност, какъвто той и си е.
Въобще, специалисти по изпирания от всякакъв тип.
Вероятно ще спечели и БСП, където факторът време ще играе за прогласяване на новото социалистическо начало.
Ще спечели и „биоразнообразието” в парламента. Защото повечето време ще даде много и повече възможности на всякакви квази партии и формации да се „класират” в следващия парламент. И въобще такова екзотично многообразие и биоразнообразие ще има в следващото народно събрание, че от там ще очаква да изникват и растат изключително странни идеи, идеи в сравнение с които настоящото събрани ще ни се види ангелче с крилца.
Губи Борисов, чието процентно предимство ще намалява, с появата на всяка нова екзотична формация.
Вероятно ще загубят Възраждане, защото именно на тяхна територия ще се нароят всякакви нови „патриотични” начинания и там разпиляването на гласове ще бъде най-силно.
Ще загубят и ППДБ, ако наместо да предложат нещо смислено на избирателите си, продължат да се заиграват с проруския президент и още по-явно проруското Възраждане. Както и ако продължават мантрите им за предстоящ „ужас”.
Иначе, на всеки е ясно, че това народно събрание не може да роди нищо, ама абсолютно нищо смислено, както и че всеки опит за мнозинство вътре ще се обърне срещу своите инициатори.
От друга страна, кой ли се интересува от това което новите и стари сглобки могат да направят.
Желанието на българите да им участват намалява още повече.
Хубавото е, че поне промените в Конституцията „сработиха”.
Евала, да не кажа машалла!
Коментарът на автора е публикуван на неговата Фейсбук страница