Отидете към основна версия

5 594 48

Не е ли време инж. Братоев да се пенсионира от столичния „Метрополитен“…

  • метро-
  • братоев-
  • терзиев-
  • софия-
  • общински съвет

Остава да се види как ще действат общинарите в столицата

Не е ли време инж. Братоев да се пенсионира от столичния „Метрополитен“…
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

2024 година
През юли 2024 година Столичният общински съвет гласува смяната на ръководствата на шест основни общински дружества, които имат годишен общ оборот от над 3 млрд. лева. Общинските съветници приеха доклад за обявяване на публичен избор за членове на съвети на директори и надзорни съвети на общинските търговски дружества „Център за градска мобилност", „Столичен електротранспорт“, „Столичен автотранспорт“, „Метрополитен“, „Топлофикация София“ и „Софинвест“. И всичко това, докато бъде обявен публичният избор, а с доклада бяха определени 26 нови имена в ръководствата на шестте дружества.

Съветниците обаче тогава гласуваха инж. Стоян Братоев, досегашният изпълнителен директор на "Метрополитен", да остане в Съвета на директорите на "Метрополитен", където може да се реши дали да бъде издигнат отново за ръководител на дружеството. "За" гласуваха 31 общински съветници, "против" - 29, "въздържал се" нямаше. Докладът бе приет с гласовете на групите на ГЕРБ-СДС, БСП, "Има такъв народ", Благовест Георгиев, който стана независим, след като бе изключен от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София"), Карлос Контрера от ВМРО и двамата независими съветници - Севделина Петрова и Красимир Гълъбов, които бяха изключени от "Възраждане".

17 февруари 2025 година
В медиите се появи клип, който показва как в обект от националната сигурност можеш да проникнеш с ключ за 12 лева. Всичко това ясно се видя, след като потребител нa TikTok пусна клип как с въпросния ключ, който е универсален, влиза в кабината на машинист в столичното метро.
Веднага заваляха въпроси към столичния метрополитен, е ли това пробив в сигурността на метрото, или не е. Все пак метрото всеки ден използват около 340 хил. пътници.
От метрополитена отказаха първоначално коментар, от ДАНС също. Реално се оказа, че с въпросния универсален ключ може да се сдобие всеки - само за 12 лева с поръчка в Интернет.
От столичния метрополитен все пак поясниха, че метрото е обект от националната сигурност и няма да дадат подробности, но увериха, че достъпът до кабината на машиниста няма как да предизвика авария, а въпросните ключалки няма как да се сменят, защото осигуряват лесен достъп при евакуация.

Юли месец 2024 година – осуетен „атентат“ според кмета Терзиев
След като първоначално представителите на ГЕРБ, БСП и ИТН в Столичния общински съвет гласуваха в три комисии шефът на софийското метро инж. Стоян Братоев да бъде освободен, при решаващото гласуване на следващия ден те промениха вота си и го оставиха в директорския съвет на "Метрополитен". Това се случи и след като кметът Васил Терзиев реагира остро срещу отстраняването на Братоев. Терзиев коментира, че махането на Братоев е „атентат срещу софиянци“ и че ГЕРБ и БСП искат да вземат главата на човека, който има най-големи заслуги София да има метро.

След това Борис Бонев от "Спаси София" прогнозира, че след изказването на Терзиев ГЕРБ и БСП са се договорили Братоев да бъде запазен, за да не скандализират жителите на града. Той допусна, че лидерът на БСП-София и общински съветник Иван Таков ще се нагърби със задачата да каже, че Братоев е изключителен експерт и че групата на БСП не е съгласна с отстраняването му, въпреки че вчера е гласувала "за". Минути по-късно Таков съобщи, че БСП ще предложи Братоев да продължи да е член на СД на "Метрополитен". Искането бе направено от Ваня Григорова, която предложи той пак да е изпълнителен директор. През целия дебат от ГЕРБ не взеха думата и не коментираха предложените рокади в шест общински дружества, въпреки че към тях постоянно валяха обвинения, че стоят в дъното им.

С изключение на Братоев целият досегашен шефски състав на "Метрополитен" бе сменен. За новите членове бе съобщено - Николай Найденов е бивш зам.-министър на транспорта между 2022-23 г. и че е работил в НКЖИ, "Столичен автотранспорт" и е бил директор на дирекции в различни държавни структури. Петко Петков е с дълъг стаж в БДЖ. Константин Азов също има дълга кариера в транспортния сектор. Последно е бил директор в БДЖ. През 2022 до 2023 г. работи в Министерството на електронното управление. На ръководни постове е бил и в други държавни дружества като Пристанище Варна, Български пощи, Летище Пловдив, Информационно обслужване. Диляна Иванова е адвокат и управител на адвокатско дружество. От 2008 г. до 2022 г. е член на борда на общинското "Пазари Запад".

Февруари 2025 година – или какво се промени за 7-8 месеца
Темата за бъдещето на инж. Стоян Братоев отново се коментира в Столична община и ще влезе в дневния ред на работата на Общинския съвет съвсем скоро. Това научи ФАКТИ от свои източници. Та какво се промени за изминалите 7-8 месеца. Точно това е въпросът, на който скоро от общината ще дадат най-вероятно отговор? И всичко най-вероятно ще се базира на констатирани нарушения, като се започне от безопасността – с въпросния ключ за 12 лева, мине се през забавени доставки на резервни части за подвижния състав, липсата в пълен обем на предвидени средства по поддържането на изградените вече метростанции, слаба поддръжка на сграден фонд в дружеството. Също така има направени множество актове и протоколи по закона на МВР от 2020 г., като по тях има неизпълнени предписания като - липса на паник бутони, липса на автоматични перонни врати, аналогова система за видеонаблюдение, липса на видеонаблюдение на уязвими места, липса на контрол и допускане на външни лица в метровлакове и работни помещения и т.н. Съставени са също така и актове от ГД“Пожарна безопасност и защита на населението“, които не са изпълнени през годините, а по тях са платени глоби от дружеството за - липса на актуални планове за евакуация, стара и несервизирана техника, проблеми с пожароизвестителната система, липса на достатъчно персонал, липса на обслужване на кранове и шлангове и др. Също така има и неизпълнени решения на Съвета на директорите, има забавяне на качване на процедури по ЗОП, не са подписани заповеди по Кодекс на труда и т.н.

И тъй като всичко описано по-горе не е от последните 7-8 месеца, а се е знаело от 2020-а насам, въпросът е какво се промени, че сега в Общинския съвет отново ще се повдига темата. Всичко това е било ясно и към юли 2024 година... За седем месеца нещата явно се обръщат на 180 градуса – от „атентат срещу софиянци“ (думи на кмета Терзиев), до постъпки към пенсиониране.

Остава да се види как ще действат общинарите в столицата…

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 24 гласа.

Свързани новини