• формула 1-
  • австралия

Световният шампион не изпусна първото място от самото начало на състезанието

Снимка: БТА/AP

Пилотът на „Mercedes” Люис Хамилтън спечели първото състезание от тазгодишния сезон на Формула 1.

Настоящият световен шампион триумфира в Гран при на Австралия, след като потегли от полпозишън.  Той запази водачеството си по време на цялото състезание и не остави шансове на своя съотборник Нико Розберг да го настигне. Германецът завърши съответно втори.

Силно състезание направи Себастиан Фетел с „Ferrari”, който зае третата позиция в надпреварата, след като стартира от 4-то място на стартовата решетка.  С по-добро каране той успя да измести Фелипе Маса с „Williams” от  тройката и го остави четвърти.
Петицата се оформи от дебютанта с „Sauber” Фелипе Насър.

Това е 34-та победа в кариерата на Хамилтън. На пистата „Албърт парк“ в Мелбърн той постигна и най—бърза обиколка. В същото време пилотът на  „Toro rosso”  Макс Верстапен се превърна в най-младия пилот, стартирал във Формула 1, след като участва в състезанието на едва 17-годишна възраст.