• шахмат-
  • световна титла-
  • ян непомнящий

Китаецът Динг Лирен е новият №1

Динг Лирен е новият световен шампион по шахмат. В невероятно драматичен плейоф в Астана (Казахстан) днес китаецът победи Ян Непомнящий в четвъртата партия по бърз шах, след като първите три завършиха с реми. Последната от предвидените партии също вървеше към равенство, но Динг, който бе с черните, рискува и това се оказа печелившо решение, а на 68-ия ход руснакът се предаде. Лирен постигна проходна пешка, която бе на една стъпка до дама и с 33 секунди до края нервите на Непо не издържаха, предава sportal.bg.

В класическите 14 партии двамата завършиха наравно 7:7 след множество обрати и по три разменени победи. Така се стигна до днешния плейоф, като ако и в четвъртата партия се бе стигнало до реми, предстояха две партии по блиц шах.

Така след 10 години, в които Магнус Карлсен бе неизменно на върха на света на шахмата, Динг Лирен го наследява, като става първият представител на Китай, който става световен шампион. Норвежецът реши да не защитава предишната си титла и оваканти позицията. Непомнящий от своя страна губи втори пореден мач за титлата, след като преди две години в Дубай загуби именно от Карлсен.