• история-
  • биатлон-
  • норвегия

Снимка: БТА/ AP

Легендарният биатлонист Оле Ейнар Бьорндален спечели осмо злато, записвайки името си със златни букви в историята на Зимните олимпийски игри. В Сочи норвежкият тим стана първият шампион в смесената щафета в биатлона, изпреварвайки Чехия и Италия.

Норвежците завършиха за 1.09:17 часа и спечелиха третото си злато в биатлона в руския град. Чехите и италианците също се представиха на високо ниво и заслужено се качиха на почетната стълбичка.

Единствените колебания за победители бяха на първия пост, където Тора Бергер направи две грешки във втората си стрелба. Скоро след старта си обаче Бьорндален изведе норвежците начело и заедно с Емил Свендсен не изпуснаха първото място.

По този начин Бьорндален влезе в историята като най-успешният спортист на зимни олимпийски игри. Той има общо 13 отличия, 8 от които златни.