Отидете към основна версия

8 377 35

Димитър Делчев за ФАКТИ: Ще стигнем до предсрочни избори, ако плановете на социалистите се изпълнят

  • димитър делчев-
  • движение българия на гражданите-
  • дбг-
  • булгартрансгаз-
  • северна македония-
  • коалиция-
  • управление

Ако това правителство не успее да донесе възмездието и справедливостта за предишните кражби от предишните правителства, то няма да остане дълго време в историята", каза също Делчев

Снимка: ФАКТИ

"Щастлив съм да кажа, че позицията от вчера на Консултативния съвет за национална сигурност по отношение на Македония беше много правилна стъпка". Това бяха едни първите думи на председателя на Движение "България на гражданите" Димитър Делчев при участието му в предаването на ФАКТИ "Разговор" с водещ Лили Маринкова.

"Консенсусът е добър първи знак за 2022 година, защото в България много трудно се постига консенсус между различните политически сили, особено между управляващи и опозиция. На второ място, България с тази позиция си взе думата обратно. Някак си в последните месеци бяхме изпаднали до една безгласна буква, от която се очакваше, без да постави своите искания под натиска на нашите западни партньори, просто да разреши на Македония да предприеме своя път към Европейския съюз.

За България въпросът за Македония - за добросъседството ни и братските ни отношения, датира от 150 години, че и повече. За Европейския съюз, за НАТО този въпрос е важен безспорно, той е важен и за нас, но това е един въпрос, който стана важен през последните години, и то главно заради промяната в геополитическата обстановка. И когато поставим тези две неща на една и съща плоскост, България трябваше да си вземе думата и да отстои своята позиция. А именно: на първо място, да се спазват правата на българите в Македония, на второ място - да не се спекулира с историята.

Важни са резултатите, а ние резултати през последните месеци не виждаме. Напротив, македонските политици влагат много повече усилия в това да убеждават западните ни партньори да оказват натиск върху България, а не да седнат на една маса с нас, като равноправни партньори, и да изчистим въпросите. Всъщност, какво трябва да се постигне - трябва да се постигне компромис, при който ние ще се откажем от част от нашите искания, а македонците ще се откажат от част от техните червени линии. Македонците искаха да избегнат този компромис, те не искат да се откажат от нищо, искат да заобиколят компромиса и да накарат България просто да се предаде под външен натиск. Вчерашната позиция беше знак, че това няма да се случи, тъй като консенсусът беше препотвърден и каквото и да направи министър-председателят другата седмица (б.р. Кирил Петков при визитата си в Северна Македония, която, с оглед карантината му, вече не е особено сигурна, че ще се случи на 18 януари), той ще е обвързан от тази общонационална позиция", коментира темата за двустранните отношения между България и Северна Македония Димитър Делчев.

"Борисов не само че не отстояваше позиция, ами и нещата във външнополитически план се случваха въпреки него и неговите изказвания в България", допълни Делчев.

Той също така отбеляза, че няма никакво съмнение, че Република Северна Македония трябва да влезе в Европейския съюз.

"Позицията от вчера даде много ясен сигнал, че ние имаме искания и те трябва да бъдат съобразени. Също така даде и много ясен знак, че ние искаме Македония да влезе в Европейския съюз, но след като изчистим спорните моменти, защото в противен случай това ще отрови взаимоотношенията ни като бъдещи партньори в един и същи съюз", заключи председателят на ДБГ по темата за отношенията между България и Северна Македония в контекста на евентуалното европейско членство на съседите ни.

Димитър Делчев даде своя коментар и по наболелите проблеми с "Булгартрансгаз" и като цяло със скъпия природен газ, който получаваме българите:

"Очевидно е, че са правени някакви сделки, очевидно е, че тези сделки някой трябва да ги плати, и вместо тези сделки да се платят от спестени цени или отстъпки, или по-големи количества природен газ, които идват от Азербайджан, те се плащат от българските граждани. Големият проблем е, че ние можем да внасяме още 4 пъти повече количества евтин газ от Азербайджан от тези, които внасяме, но ние не го правим, защото от 12 години и половина се строи една газова връзка с Гърция, която през тези години просто се саботираше абсолютно умишлено поради конкуренцията на Русия с тази връзка. Натискът върху България е довел до това тази връзка 12 години и половина да не може да се изгради, за да не можем сега ние да ползваме по-евтиния газ".

Той се изказа доста критично за шефа на "Булгартрансгаз" Николай Павлов и обясни, че пред България е имало различни алтернативи дори да компенсира забавянето на гръцката връзка, но предишната власт - управлението на ГЕРБ и Обединени патриоти, не са сторили нищо по този въпрос.

Делчев не пропусна и високите цени на електроенергията в своя анализ:

"Цената на тока продължава да е много висока. Вижда се огромната разлика между двустранните договори, които са на средна цена три пъти по-ниска от борсовата цена "Ден напред". В момента, ако правителството има кураж, краткосрочно то може да свали цената на тока като стимулира АЕЦ "Козлодуй", "Марица Изток 2" и другите големи производители на електроенергия, да продават електроенергията с двустранни договори - първо на българския пазар и чак тогава останалото количество, което не се разпредели на българския пазар, да се продава навън. Тогава нито АЕЦ "Козлодуй" ще трупа печалба от 1 млрд., каквато е натрупала заради високите цени, които българският бизнес плаща, нито българският бизнес ще фалира заради високата цена. Това е краткосрочното решение.

Дългосрочното решение за тока е да се изградят локални производители на електроенергия - локални соларни панели, локални вятърни мелници в големите предприятия и по покривите на жилищата. Това нещо трябва да стане с политика на държавата, която да стимулира и да направи по-лесно това изграждане на локални енергопроизводители".

От Движение "България на гражданите" са за пълна и бърза проверка на "Булгартрансгаз". "Ако тази проверка докаже съмненията, че Павлов е манипулирал данни и че не изнася истинска информация, трябва това да доведе до неговата незабавна оставка", категоричен бе председателят на партията.

"В сектора на енергетиката има прекалено много лъжи, прекалено много кражби и през бюджета за следващата година, през реформите, които трябва да бъдат заложени в бюджета за следващата година, секторът на енергетиката трябва да претърпи сериозна промяна, така че да стане по-ефективен и енергоевтин за българските потребители", обобщи Димитър Делчев.

Относно Бюджет 2022, който предстои да бъде направен и дебатиран в Народното събрание, той изрази становище, че един от коалиционните партньори в правителството - БСП, иска да се подпомогнат прекомерно много сектори и това носи риск България да задлъжнее много и цялостното ѝ финансово състояние да се влоши.

"Нашата фискална стабилност е важна, и то не само заради това, че няма как да харчиш много повече от това, което изкарваш, а и заради това, че ако утре ни намалят кредитния рейтинг, никой няма да иска да кредитира България и в крайна сметка може да изпаднем във фалит, да стане гръцки сценарий.

Следващият бюджет ще покаже дали ще е бюджет на реформите - поне част от този бюджет, час от инвестициите трябва да бъдат насочени към намаляване на разходи, по-ефективно производство на електроенергия, повече печалба през различни иновативни бизнеси, или ще бъде бюджет на популизма, защото ако следваме логиката на единия коалиционен партньор - "дайте да дадем на всички, да натрупаме едни дългове, пък следващите да се оправят", това правеше Борисов и това не трябва да се случва в Бюджет 2022", поясни председателят на ДБГ.

"Смятам, че са вложени не амбициите на социалистите, а капанът на социалистите. Ако техните планове се изпълнят, неминуемо ние ще стигнем до разваляне на коалицията и предсрочни избори, защото това ще бъде не коалиция на реформите и промяната, а коалиция на разхищението и тогава социалистите ще са взели преднина, защото техните популистки предложения ще са приети, за разлика от реформите", добави Делчев.

В края на участието си той направи прогноза за правителството:

"Има свръх очаквания. Ако те успеят да преодолеят препятствието с бюджета, ще се изправят пред голямото свръх очакване - възмездието. Ако това правителство не успее да донесе възмездието и справедливостта за предишните кражби от предишните правителства, то няма да остане дълго време в историята. За това работата върху КПКОНПИ е ключово важна - ново амбициозно ръководство, което да има правомощия и възможности да разследва всички кражби и корупционни схеми, които са били правени преди това и съответно да ги внесе като обвинение".

Целия разговор можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 18 гласа.

Свързани новини