Корпусът на гвардейците на Ислямската революция (IRGC) нанесе комбинирани удари с балистични ракети и дронове срещу ключови американски военни обекти в Кувейт и Бахрейн.
По официална информация от Техеран, атаката е директен отговор на проведените по-рано същата нощ американски въздушни удари срещу пет крайбрежни позиции на Иран в близост до Ормузкия проток. Ситуацията в региона остава критично ескалирана, като и двете страни взаимно се обвиняват в нарушаване на мирното споразумение.
Актуалната ситуация:
Случилото се в ранните часове на деня е поредният тежък удар по постигнатия по-рано през месеца Исламабадски меморандум за разбирателство. Пълният мащаб на щетите и евентуалният брой на жертвите в американските бази все още се изясняват от военните министерства в региона.
Корпусът на гвардейците на ислямската революция заяви, че нарушаването на прекратяването на огъня противоречи на ирано-американския меморандум и ще доведе до „пълно прекратяване на дипломатическия процес“.
„Агресорът, чиято природа е да нарушава доверието и договорите, атакува пет крайбрежни аванпоста рано тази сутрин под претекст, че се противопоставя на военноморските сили на КГИР заради кораб, за който се твърди, че нарушава договора“, се казва в изявление на подразделението.
Военните също така заявиха, че съгласно споразумение, постигнато с посредничеството на Пакистан, контролът над Ормузкия проток е под иранска юрисдикция и нарушителите „ще бъдат третирани по-сурово от преди“.
В изявлението на IRGC се посочва, че „всяка евентуална агресия от страна на врага под какъвто и да е претекст, като например атаките на САЩ от последните дни, ще бъде посрещната със смазващ отговор“.
В нощта на 28 юни САЩ нанесоха няколко удара на иранска територия. Централното командване на САЩ в Близкия изток (CENTCOM) съобщи, че това е в отговор на поредното нападение срещу търговски кораб.
САЩ и Иран подписаха меморандум за разбирателство на 18 юни, с посредничеството на Пакистан. Документът предвижда незабавно прекратяване на военните действия, започване на 60-дневни преговори, постепенно премахване на американските санкции срещу Иран, възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток и обсъждане на бъдещето на иранската ядрена програма.
Техеран също така потвърди ангажимента си да не разработва ядрени оръжия, а Вашингтон обеща да започне процеса на облекчаване на санкциите, на които Техеран е подложен от десетилетия.