Ако бушуващата от 2011 г. гражданската война в Сирия стана прочута с проявите на насилие, смърт и унищожение, то радикалната Ислямска държава Ирак и Леванта (ISIS), която промени името си на краткото Ислямска държава и обяви халифат, води нова война – този път срещу наркотиците, отбелязва сайтът AlterNet.
ISIS публикува видеоклип в YouTube, който показва дузина въоръжени мъже в нива, пълна с марихуана. След реч за злините от отглеждането и употребата на наркотици, растенията са били изкоренени, събрани на клада и изгорени.
В зони под контрола на халифата се съобщава, че
групировката е забранила използването на всички психоактивни вещества,
дори и легални като цигари. Смята се, че 60% от мъжете и 20 % от жените в Сирия пушат тютюн под формата на цигари или наргилета.
Земеделците от Северна Сирия през последните месеци се ориентират към отглеждането на марихуана в опит да компенсират загубите от бушуващата гражданска война. Конфликтът затруднява реализацията на селскостопанската им продукция, а непрекъснатите бомбардировки и сражения пречат на снабдяването им торове и земеделска техника.
В доклад на ООН се отбелязваше, че дори и конфликтът да спре веднага и БВП на Сирия расте с 5% на година,
ще са необходими 30 години, за да се достигне равнището на предвоенната 2010 г.
Джабал Зауия в Идлиб е планински район в близост до турската граница. Преди гражданската война, той е бил прочут с отглеждането на маслини, но сега канабисът е основната реколтата, която носи пари. Фермерите твърдят, че растението лесно се отглежда и носи по-добри доходи от маслините. "Ние нямаме земя, няма търговия, нищо. Ако не беше контрабандата на канабис, щяхме да гладуваме до смърт“, коментира 31-годишният земеделец Ахмед.
Но отглеждането на една култура, която е забранена от ислямския закон, е скъпо и опасно. Фермери, сеещи марихуана, трябва да плащат на местни фракции, за да защитят своите ферми, от нападения и да избегнат арест. Повечето от марихуаната се пренася контрабандно от товарни автомобили в Турция, а след това се изпраща до пазарите в целия регион.
Държавите от Близкия изток имат дълга традиция на любителския употреба на канабис и хашиш. Те също имат някои от най-драконовските закони срещу наркотиците, които се прилагат към всички психоактивни вещества
без да се прави разлика между "твърди" и "меки" наркотици.
В целия регион наказанията започват от бичуване и стигат до смъртна присъда.
В момента Ирак е основен маршрут от контрабандата на хашиш и опиати, пристигащи от Афганистан и Пакистан. Наркотрафикантите са заплашени от доживотен затвор и смъртно наказание. Иракското правителство прилага смъртното наказание, ако се докаже, че дрогата се използва за финансиране или подпомагане на бунтовниците.
Иран е водещ в света в екзекуции на глава от населението. Трафикът на наркотици е най-честата причина за смъртно наказание. Иран има обща граница с Афганистан, който е водещ в света производител на хероин и опиум.
През миналата година
в страната са екзекутиран 331 души по обвинения,
свързани с наркотици.
Много от осъдените са обесени на обществени места като площадите.
При стриктно тълкуване на ислямския закон – шериат в Саудитска Арабия, трафикът на наркотици се наказва със смърт.
Само за този месец, трима сирийци и иранец, осъдени за трафик на амфетамини, бяха обезглавени с меч.