В Сирия вече има най-малко 200 руски военни. Те били разположени на летище близо до град Латакия, една от крепостите на президента Башар Асад. Те имали задача да го подготвят да приема бойни самолети, пише Ройтерс.
САЩ са против опитите на Русия да укрепи режима на сирийския президент Башар Асад, но биха подкрепили стъпки на Москва срещу Ислямска държава, заяви говорителят на Държавния департамент Джон Кърби.
От своя страна Сергей Лавров призова света да въоръжи официалната армия в Сирия. „С удари от въздуха не може да се постигне успех срещу Ислямска държава. Нужно е да се подкрепи официално военно формирование, което да се бори по суша срещу ислямистите“, посочи Лавров. Преди дни бившият френски президент Никола Саркози в обширно интервю за в. „Фигаро“ призова Париж освен със самолети да помисли за изпращането на военни инструктори в Сирия, които да посочват целите за бомбардиране и да съветват силите на опозицията в борбата й срещу ислямистите.
„Ние подкрепяме борбата на сирийското правителство срещу така наречената ислямска държава, която нито представлява ислямът, нито пък е държава“, отбеляза Сергей Лавров.
Той посочи, че Русия няма да се поколебае да продължи с подкрепата на отбранителния капацитет на Сирия да се противопоставят на терористичната заплаха.
"Най-ефективната и мощна сухопътна сила да се бори с Ислямската държава е сирийската армия," каза Лавров. Той добави, че координацията е необходимо да се избягва "непредвидени инциденти." Сергей Лавров посочи, че помощта за сирийската армия става при спазването на нормите на международното право.
В петък Кремъл потвърди, че край бреговете на Сирия провежда широкомащабно военно учение на своя флот.
Междувременно стана известно, че два изтребителя „Хорнет“ от ВВС на Австралия са извършили разузнавателни полети над източна Сирия.
Обстановката в Сирия и опасността от действията на джихадистите ще бъдат тема на заседание на главнокомандващите армиите от НАТО, които се срещат в Истанбул.