Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че помощта на Турция е нужна за справяне с бежанската криза в Европа, но това не е променило нейната позиция срещу членството на страната в ЕС.
„Винаги съм била против членството на Турция в ЕС и президентът Реджеп Ердоган е наясно с това“, заяви Меркел в интервю пред А Ер Де.
В понеделник турският президент Ердоган бе на посещение в Брюксел, където се водиха преговори за предоставяне на повече средства на Турция от страна на ЕС за справяне с бежанския поток, идващ от Сирия.
„Трябва да говорим с Турция за възможностите за споделяне на товара. Това ще значи, че ние ще дадем на Турция пари и ще отговорим на определени изисквания от тяхна страна, като облекчаване на визовия режим. Смятам, че ще се справим с кризата. Германия има най-добрите условия, за да я преодолее“, заяви Меркел.
Меркел имаше умерена реакция, относно възможността да бъде удостоена с Нобеловата награда за мир през тази седмица. Тя заяви, че е заета с други неща и не обръща внимание на тази тема. Германският канцлер подчерта, че е важно да се положат усилия за бързото обработване на търсещите убежище в страната.